Hlavní obsah
Stojí nad kolejemi "Stará dáma", ta nejstarší mezi náma, tak jí pojďme aspoň zamávat ... znělo na pozdrav všem posluchačům na nádražním peroně. Foto: Stanislava Dvořáková

Folkové melodie zněly nádražním peronem

Píseň pro Starou dámu zazněla v sobotu jako pozdrav všem Oušťákům a cestujícím na peronu staré nádražní budovy během koncertu folkového zpěváka Slávka Janouška v Ústí nad Orlicí. Ten se konal v rámci 33. ročníku folkového festivalu Janouškovo Ústí.

Stojí nad kolejemi "Stará dáma", ta nejstarší mezi náma, tak jí pojďme aspoň zamávat ... znělo na pozdrav všem posluchačům na nádražním peroně. Foto: Stanislava Dvořáková
Folkové melodie zněly nádražním peronem

Dvoudenní program odstartoval v pátek 10. srpna na starém ústeckém nádraží, v budově jedněmi zachraňované, druhými zatracované. Stavba byla nakonec prohlášena za kulturní památku a místní nadšenci se ji snaží oživit prostřednictvím společenských akcí. Slávek Janoušek jako rodák z blízkých Kerhartic se snaží být nápomocen této snaze pořádáním již druhého Koncertu pro Starou dámu, který je úvodem tradičního festivalu v Cakli.

Od 14 hodin vítala návštěvníky známými trampskými melodiemi hudební skupina BLUEGRASS REVITAL. V 16 hodin převzal režii úspěšně rozjeté zábavy Milan Šťastný z Dobroslavic na Ostravsku. Svými písničkami, složenými pro děti, pobavil veškeré obecenstvo. Kdo by nechtěl poznat Jak se žije v pravěku, což bylo zároveň pozvánkou do Cakle na sobotní autorské představení scének, pohádek a písniček v Dobrokabaretu.

Po odeznění zvláštního hlášení se peron přenesl do dob dávno minulých. Trio Slávek Janoušek, Luboš Vondrák s doprovodem foukací harmoniky Ládi Zítka a jejich vystoupení s názvem Vracím se za tebou po delší době, vracím se zdaleka, bloudil jsem světem, připomněl vztah Slávka Janouška k rodnému městu. Texty písní přinesly emotivní zážitek starší generaci a rytmický prožitek mladým.

Návštěvníci se mohli ještě projít budovou, pochutnat si na sortimentu kavárny, s dětmi se zastavit v tvořivé dílně u stánku ovčí babičky nebo je nechat zvěčnit ve fotokoutku. Ke koupi sloužil improvizovaný jarmark, kde byly nabízeny různé doplňky, šperky, kabelky, oblečení, sirupy a med s dětským motivem RC Srdíčka.

Ústecké nádraží tak přišly podpořit i tisíce včel, které svou pracovitost, jenž získala certifikát Český med, prokazovaly v přistaveném uzavřeném úlu. Orlickoústecký bratrský pastovaný, květový či lesní med, ve čtvrtek stočený a ještě teplý, a ochutnávka čokomedu byly neodolatelnou nabídkou.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků