Hlavní obsah
Flétnový soubor Sarabanda z Rychnova nad Kněžnou slaví úspěch v prestižní soutěži Concerto Bohemia. Foto: David Tesař

Flétnový soubor Sarabanda z Rychnova nad Kněžnou slaví úspěch v soutěži Concerto Bohemia

Další velký úspěch zaznamenal v polovině června flétnový soubor Sarabanda z Rychnova nad Kněžnou. Tentokrát získali hudebníci z podhůří Orlických hor vavříny v prestižní soutěži Concerto Bohemia a mohou se těšit na vystoupení v rámci Koncertu vítězů této soutěže ve Velkém sále paláce Žofín.

Flétnový soubor Sarabanda z Rychnova nad Kněžnou slaví úspěch v prestižní soutěži Concerto Bohemia. Foto: David Tesař
Flétnový soubor Sarabanda z Rychnova nad Kněžnou slaví úspěch v soutěži Concerto Bohemia

„Měsíc po návratu z ruského Jekatěrinburgu, kde jsme zvítězili v konkurenci účastníků z 16 zemí světa, se nám podařilo uspět i v nejtěžší soutěži ČR - Concerto Bohemia, jejímž pořadatelem je Český rozhlas a Česká televize.“ řekl na úvod Martin Šeda, dirigent rychnovského flétnového souboru Sarabanda a dodal, „Bylo to velmi náročné, ale stálo to za to.“

Concerto Bohemia je rozhlasová soutěž orchestrů a souborů mladých interpretů z České republiky s více než dvacetiletou tradicí. Vznikla v roce 1992 a probíhá ve třech kategoriích - žákovské (do 16 let), studentské (do 25 let) a souborů a orchestrů konzervatoří a hudebních gymnázií. Jejím smyslem je pečovat o mladou uměleckou generaci, přiblížit široké veřejnosti talentované soubory a orchestry a tím propagovat českou hudbu.

Sarabanda postoupila na základě rozhodnutí poroty ve složení Karel Vágner, Vladimír Válek, Jan Kučera, Tomáš Brauner a Ondřej Brousek do druhého kola spolu s dalšími čtrnácti soubory, mezi nimiž nechyběl ještě další reprezentant z Rychnovska Black Buřiňos – dixieland ZUŠ Týniště nad Orlicí s dirigentem Pavlem Plašilem.

Český rozhlas poté natočil všem postupujícím demonahrávku, s níž se znovu „představili“ porotě. Ta v druhém kole hodnotí soutěžní snímky anonymně pod pořadovými čísly a teprve po stanovení vítězných snímků dojde k odtajnění jmen orchestrů a souborů.

V každé kategorii jsou určeny soubory, které se stanou laureáty soutěže a zároveň stanoven absolutní vítěz Concerto Bohemia bez ohledu na kategorii. Pro rok 2014 se jím stal Symfonický orchestr Konzervatoře Pardubice s dirigentem Tomášem Židkem. Výsledky druhého kola zveřejňuje Český rozhlas ve vysílání i na internetových stránkách ČRo. 

Odměnou pro vítěze všech kategorií bude vystoupení na Koncertu vítězů soutěže Concerto Bohemia ve Velkém sále paláce Žofín dne 26. listopadu 2014, který v přímém přenosu odvysílá Český rozhlas 3 – Vltava a Česká televize z něho pořídí záznam. 

Sarabanda se tedy už teď těší na vystoupení na Žofině, kde předvede tři skladby: Jan van der Roost - Poeme de Montagnard, William Corbett -Sonata F dur, Martin Luther - Ein Feste Burg ist unser Gott. 

Na otázku, co pro členy rychnovského souboru tento úspěch znamená, Martin Šeda odpověděl: „Je to především ohromná radost a potvrzení, že věc děláme dobře. Zároveň nám to dává sílu účastnit se dalších soutěží a festivalů nejen u nás. Podařilo se mi dát dohromady skvělý tým šesti dětí z malého města, které mohou bez obav vyrazit na světové soutěže.“

Letošní úspěšné tažení Sarabandy se zároveň projevuje v pozvánkách k účasti v soutěžích a přehlídkách nejen u nás, ale i v zahraničí: „V současně době zvažujeme nabídky, které nám přišly po vítězství na soutěži v ruském Jekatěrinburgu. Mezi největší lákadla jistě patří cesta do Almaty v Kazachstánu. Již teď se připravujeme na největší evropskou soutěž v belgickém Neerpeltu, kam vyrazíme na jaře příštího roku,“ prozradil dirigent a šéf souboru a zároveň přiznal „Na co se ale těšíme všichni nejvíc, jsou prázdniny. Žádné zkoušky, žádné hraní, prostě klid od muziky.“     

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků