Hlavní obsah
Alfred Strejček a Petr Nouzovský při premiéře prvního dílu pořadu o Františku Vladislavu Hekovi. Foto: MHF F.L.Věka (archiv)

Festival F. L. Věka podruhé připomene nejslavnějšího rodáka Dobrušky

Druhý díl pořadu o životě a díle Františka Vladislava Heka, dobrušského rodáka, vlastence, národního buditele, spisovatele a skladatele, jemuž se dostalo lekcí i od Wolfganga Amadea Mozarta a který se stal předlohou literárního i filmového F. L. Věka, bude na festivalu uveden v neděli 1. října.

Alfred Strejček a Petr Nouzovský při premiéře prvního dílu pořadu o Františku Vladislavu Hekovi. Foto: MHF F.L.Věka (archiv)
Festival F. L. Věka podruhé připomene nejslavnějšího rodáka Dobrušky

Pro komponovaný program vybrali pořadatelé komorní prostředí jedné z nejkrásnějších staveb Podorlicka - hřbitovního kostelíka sv. Ducha v Dobrušce, který si "zahrál" i v oblíbeném televizním seriálu F. L. Věk.

Tento projekt vznikl na objednávku MHF F. L. Věka a první díl pořadu o Františku Vladislavu Hekovi měl světovou premiéru 18. listopadu 2012. Autorem scénáře a současně interpretem je i tentokrát přední český recitátor Alfred Strejček. Na violoncello ho opět doprovodí Petr Nouzovský.

Alfred Strejček nejslavnějšího dobrušského rodáka, od jehož smrti uplynulo letos 4. září již 170 let, hodnotí takto: „Osobnost Františka Vladislava Heka je stále inspirující. A řekl bych, že v současné době, kdy pojem vlastenectví se zdá být zastaralý a naplňuje se jen v zdevastované podobě kolem hokejových či fotbalových mezinárodních utkání, je jeho rehabilitace víc než potřebná. Náš jazyk, naše kultura i naši předkové si to zaslouží. Hekova skromnost, neokázalost a láska k národu je v tomto směru příkladná.”

K obsahu druhého dílu pořadu jeho autor navíc uvedl: „Letošní volné pokračování vzpomínky na tohoto velkého českého vlastence a literáta se zaměří na inspirační zdroje jeho vztahu k místu, kde se narodil, a k osobnostem, které jej v tomto směru nejvíce ovlivnily. Chce se napsat, že F. V. Hek bude představen jako náš současník, abychom si mohli položit otázku, kým by právě on v dnešní době byl a jakým aktivitám by věnoval především svou pozornost. Velkou roli ve vzpomínání i v zpřítomňování jeho osobnosti bude hrát hudba.”

Pořad začíná v 17 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků