Hlavní obsah
Foto: archiv Kulturně sportovního spolku Elegant

Fenomén cyklistika – výstava nejen pro cyklisty aneb Jízda na kole jako společenská událost

Začátky cyklistiky v Ostravě – a nejen v ní – mapuje výstava Fenomén cyklistika, která bude v Ostravském muzeu slavnostně zahájena ve středu 26. června. S půvaby cyklistiky mezi lety 1887 až 1951 bude možné se seznámit po celé prázdniny, a to až do 26. srpna.

Foto: archiv Kulturně sportovního spolku Elegant
Fenomén cyklistika – výstava nejen pro cyklisty aneb Jízda na kole jako společenská událost

Výstavu připravily Kulturně sportovní spolek Elegant Ostrava a Klub českých velocipedistů Moravan Ostrava-Hrabůvka, z. s., ve spolupráci s Ostravským muzeem.

„Výstava Fenomén cyklistika je návratem do dob, kdy lidé ctili sportovního ducha, gentlemanství i vlastenectví,“ říká Karin Raszková z Kulturně sportovního spolku Elegant.

Výstava popisuje vznik jízdního kola v roce 1817 a jeho následný vývoj až do první poloviny 20. století. Blíže se zaměřuje na počátky cyklistiky v českých zemích, detailně pak na vývoj ostravské cyklistiky, jejíž první krůčky lze nalézt v 80. letech 19. století.

„Návštěvníci se dozvědí například o tom, že cyklistika patřila do tzv. první vlny sportů spolu s bruslením a veslováním,“ přibližuje výstavu její kurátor Petr Lexa Přendík. A dodává, že výstavní panely se věnují zejména vývoji německých a českých klubů. „Ve více než půl století dlouhém období vzniklo na území Ostravy více než čtyřicet cyklistických klubů a organizací, z nichž pouze čtyři mají přesah do dneška. Věnovaly se nejen cyklistice, ale také kulturní a přednáškové činnosti,“ upozorňuje.

„Dát dohromady ucelenou výstavu počátků cyklistiky v Ostravě jsem chtěl už dávno. V tomto případě mě nejvíce bavilo potvrzení, že propojení jednotlivých organizací a nadšení může přinést smysluplný výsledek. Věřím, že výstava zaujme nejen svou faktickou částí, ale také exponáty, kuriozitami, které jsme dodali z vlastních sbírek, i vzácnými originály vysokého kola a drezíny, které jsou zapůjčeny z depozitářů Ostravského muzea.“

Jeho nadšení sdílí i Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea, která ve výjimečné výstavě o cyklistice spatřuje nejen poutavé letní téma, ale také příležitost, jak k jízdě na kole motivovat i ty, kteří to zatím nezkusili. „Cyklistika může mít více podob. Jízda na kole nemusí být jen sportovním zážitkem, ale také společenskou a kulturní událostí. Také o tom výstava je. A já věřím, že může být inspirací k dalším krásným projektům a prvním počinem celé řady skvělých akcí,“ je Jiřina Kábrtová plná naděje.

Výstava neopomíjí ostravské prodejce jízdních kol, cyklistické závody a závodníky či proměny oblečení pro cyklisty. Součástí expozice jsou také předměty připomínající historii jízdních kol, tematické letáky, nejrůznější velocipedy, dobové cyklodoplňky a rozmanité kuriozity.

„Vnímám obrovský přesah klubové činnosti cyklistických spolků do dnešní doby. S tím souvisí podpora městských kol, sportu, ale také vlastenectví, kultury a společenského chování,“ dodává Karin Raszková. „Noblesa starých časů, sport i kultura nás vedly k založení kulturně sportovního spolku Elegant, který navazuje na program Moravskoslezské župy cyklistické a jehož cílem je propojit při realizaci různých akcí co nejvíce organizací. Tato výstava je první vlaštovkou. Kromě toho připravujeme cyklistický program pro Ostravany na celé léto, věřím, že je nový formát cyklovýletů zaujme svou rozmanitostí.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků