Hlavní obsah
Zákazníci se chovají i v rámci bezpečnostních opatření velmi disciplinovaně Foto: Archetyp, zapsaný spolek

Farmářské trhy po měsíci fungování: poptávka je obrovská, zpět je občerstvení i pouliční umělci

Kvůli koronavirové pandemii zasáhlo Česko několik nařízení a zákazů. Mezi nimi i zákaz konání farmářských trhů. Ty dostaly stopku 10. března. Po více než měsíci – 20. dubna – vláda jejich konání za přísných bezpečnostních opatření znovu povolila. Jak to na trzích po měsíci fungování vypadá?

Zákazníci se chovají i v rámci bezpečnostních opatření velmi disciplinovaně Foto: Archetyp, zapsaný spolek
Farmářské trhy po měsíci fungování: poptávka je obrovská, zpět je občerstvení i pouliční umělci

Trhy hned po jejich znovuobnovení navštívily tisíce lidí. Bezpečnostní a hygienická pravidla důsledně dodržují zákazníci i prodejci.

„Co se návštěvnosti týče, u menších trhů, jako jsou Heřmaňák a Kubáň, můžeme hovořit o stovkách návštěvníků denně, u Náplavky pak o tisících. Je vidět, že se lidem po trzích stýskalo a že byli vyprahlí po kvalitních čerstvých potravinách od českých farmářů. Všichni se chovají i v rámci bezpečnostních opatření velmi disciplinovaně, nezaznamenali jsme žádné excesy. Prodejci jsou samozřejmě rádi, že mohou opět nabízet své produkty, že mají odbyt. Pokud vím, na opatření si nijak nestěžují,“ řekl Jiří Sedláček, předseda Asociace farmářských tržišť České republiky.

Jeho slova potvrzuje Hana Veverková, spolumajitelka rodinné firmy Marmeládový mlýn: „Bezpečnostní opatření respektujeme, neliší se v podstatě od všech opatření, na která jsme si už během posledních dvou měsíců zvykli. Pokud díky nim mohou trhy fungovat, nemáme s tím problém.“

Farmářské trhy se pomalu vracejí do podoby, v jaké je zákazníci znají. Zpět je občerstvení i pouliční umělci. Organizátoři navyšují i počty stánků.

„Na menších trzích se počet stánků blíží obvyklému stavu, na větší Náplavce jsme po odmlce začínali sotva se třetinou, trh od trhu stánky postupně přidáváme. Na farmářských trzích, tak jako na restauračních zahrádkách, je možné od pondělí 11. května podávat potraviny a nápoje k jídlu i na místě při zachování bezpečnostních opatření. Mezi ně například patří vzdálenost mezi jednotlivými stolky 1,5 metru a pravidelná dezinfekce stolů a židlí. Druhou květnovou neděli se na farmářské trhy vrátili také pouliční umělci. Jsou povoleny akce, včetně kulturních, do 100 osob, což obě tržiště Kubáň i Náplavka, na kterých buskeři pravidelně vystupují, splňují. Samozřejmě jde o počet diváků v blízkosti místa, kde produkce probíhá,“ uvedl Jiří Sedláček.

Kvůli omezení dovozu začíná být na českých pultech nedostatek ovoce a zeleniny a jejich cena roste. Lidé o drahé zboží nemají zájem. Naopak na farmářských trzích jde tuzemská zelenina na odbyt.

„Největším hitem je sezónní zelenina a bylinky. Zákazníci mohou na trzích koupit špenát, pórek, chřest, první skleníková rajčata, různé druhy salátů, ředkvičky, cibulku, ředkev, kedlubny, kopr, koriandr, mátu, meduňku, rozmarýn a další. Poptávka je obrovská, určitě srovnatelná s dobou před pandemií, ne-li větší,“ dodal Jiří Sedláček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků