Hlavní obsah
Extrémní závod Adidas 24 hodin na Lysé hoře. Foto: Jana Matějíková

Extrémní závod Adidas 24 hodin na Lysé hoře startuje poslední lednovou sobotu

Jeden z nejnáročnějších zimních závodů v České republice Adidas 24 hodin na Lysé hoře odstartuje v sobotu 26. ledna v 11 hodin z Ostravice, obce pod Beskydami. Má statut zimního Mistrovství České republiky v horském maratónu jednotlivců a byl vypsán i jako extrémní horská štafeta dvojic.

Extrémní závod Adidas 24 hodin na Lysé hoře. Foto: Jana Matějíková
Extrémní závod Adidas 24 hodin na Lysé hoře startuje poslední lednovou sobotu

Cílem je absolvovat během 24 hodin co nejvíce výstupů na nejvyšší vrchol Beskyd – Lysou horu. Určen je nejen pro špičkové sportovce a extrémisty, ale hlavně pro širokou turistickou veřejnost a aktivní obyvatele z celé České republiky a střední Evropy.

Organizátora závodu, známého frýdecko-místeckého horolezce Libora Uhra, jsme se zeptali na podrobnosti.

Kolik nadšenců se do závodu přihlásilo?

Jejich počet je limitován ubytovacími kapacitami, které se nám letos podařilo zajistit ve zrekonstruovaném Hotelu Sepetná, který tvoří komplex s hotelem Ondráš a Sluníčko. V závodu máme 766 registrovaných závodníků, z toho je 113 žen. V kategorii jednotlivců se registrovalo 472 závodníků, ve dvojicích 294. Jen pro zajímavost, loňského prvního ročníku se zúčastnilo 573 závodníků.

Zúčastní se i nějaká sportovní osobnost?

V kategorii jednotlivců se registroval jeden z nejlepších českých ultramaratónců Dan Orálek. Jako první Čech úspěšně absolvoval americký  Badwater Ultramarathon v kalifornském Death Valley (Údolí smrti). Průměrné teploty se tam pohybují okolo 50 stupňů Celsia. Teď si vyzkouší další extrém. V loňském roce, když jsme pořádali první ročník, bylo mínus 17 stupňů Celsia.

Trasa závodu je stejná jako loni?

Jelikož se nám podařilo vyjednat luxusní zázemí pro závodníky v horském komplexu Hotelu Sepetná, byli jsme nuceni trasu pozměnit. V loňském roce se trasa točila kolem Malenovického kotle, letos se ho dotkne jen zčásti. Výstup povede po červené turistické značce na Lukšinec, pokračuje traverzou po lesní cestě pod Malchor, dále po severní sjezdovce na vrchol Lysé hory. Dolů se jde po červené značce na Lukšinec, kde se trasy překříží, a dál po zelené na Staškov a během k Hotelu Sepetná. Okruh je dlouhý 12 km s převýšením 800 výškových metrů.

Bude trasa speciálně vyznačená a upravená?

Některé úseky trasy budou prošlapané a některé projeté skútrem. Jedná se ale o extrémní závod, takže upravený, posypaný a osvětlený chodník tam nikdo čekat nemůže. Na trase budou číselně označeny záchytné body a mysleli jsme i na značení za tmy. Samozřejmě závodníci musí mít v povinné výbavě čelovky.

Kdy a odkud přesně závod odstartuje?

Adidas 24 hodin na Lysé hoře startuje v sobotu 26. ledna v 11 hodin z areálu společnosti Pila Ostravice (v těsné blízkosti vlakového nádraží na Ostravici).

Kdy a kde bude vyhlášení vítězů?

Závod bude ukončen v neděli 27. ledna v 11 hodin. Vítězové jednotlivých kategorií, včetně Mistrů České republiky v horském maratónu jednotlivců v kategorii muž a žena, budou dekorováni ve 13 hodin v místě startu, tedy v areálu Pily Ostravice. V případě nepříznivého počasí v tělocvičně základní školy Ostravice (za obecním úřadem).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků