Hlavní obsah
Zejména pro děti z města je návštěva heřmanovické ekofarmy velkým zážitkem. Foto: Iveta Svobodová

Ekofarmu v Heřmanovicích vyhledávají především rodiny s dětmi

Ekofarma Bovine v Heřmanovicích hospodaří na 550 hektarech luk a pastvin, vzdálených zhruba dvě desítky kilometrů od Pradědu – nejvyšší hory Jeseníků. Jak se daří na venkově rozvíjet agroturistiku, o tom nám řekla majitelka farmy Iveta Svobodová.

Zejména pro děti z města je návštěva heřmanovické ekofarmy velkým zážitkem. Foto: Iveta Svobodová
Ekofarmu v Heřmanovicích vyhledávají především rodiny s dětmi

V oplocené části vaší rozlehlé farmy vede stezka pro návštěvníky. Jak dlouho takováto exkurze trvá a co všechno si lze prohlédnout?

Stezka se dá zvládnout za dvacet minut i za dvě hodiny. Dlouhá je podle zájmu… Od pár metrů až po dva kilometry. Návštěvníky osobně doprovázím. Společně si prohlédneme stádo krav, telátek, tibetských jaků, koníků, oslíků, prasátek a slepic. Součástí exkurze jsou také kravíny. V jednom jsou telátka a ve druhém dojné krávy, ty tam ale přebývají jen při dojení. Jinak se od jara do podzimu pasou ve venkovních ohradách.

Zejména pro děti z města to musí být velký zážitek.

Jsou vykulené téměř ze všeho. Ty z venkova, bohužel, často také. Už není pravdou, že na vesnici má každý doma hospodářská zvířata. Některé děti je vidí u nás takhle zblízka opravdu poprvé. A co je zajímá nejvíce? Zejména menší ratolesti milují slepice. Pořídili jsme je loni - tzv. zachráněné "vynesené" z velkochovu. Velmi rychle si zvykly a i dost nesou, přebytky prodáváme.

Loni v létě k nám zavítali na týdenní dovolenou manželé se třemi malými dětmi z Čech. Zatímco tatínek se věnoval cykloturistice, maminka každý den relaxovala na lavičce na dvorku s kocourem v náruči a spokojeně pozorovala své potomky, kteří si dokázali dvě hodiny v kuse hrát se slepicemi. Prý si tak už dlouho krásně neodpočinula.

U malých návštěvníků mají velký úspěch také telátka krmená lahví, stejně tak minihorsové – miniponíci. Děti si je mohou vyčesat a jít s nimi na procházku, což je pro ně obrovský zážitek. 

Lidé, kteří k nám zavítají, se zájmem rovněž pozorují osly a jaky, někteří si vyzkoušejí dojení krav a ochutnají čerstvé biomléko. Kromě masného skotu na pastvině si mohou pohladit téměř vše, jen u prasátek plemene mangalica s kudrnatými chlupy je třeba být opatrný.

Hostům nabízíte ubytování ve dvou rodinných apartmánech. Už jsou obsazeny na letní prázdniny?

Kromě dvou týdnů ano, květen a červen je zatím volnější. Mimo prázdniny lidé upřednostňují pobyty o prodloužených víkendech. Naši rodinu však především živí chov hospodářských zvířat. Protože je s nimi spousta práce, chtěla bych požádat zájemce o exkurzi na farmě, aby se s námi předem telefonicky dohodli na dni a hodině návštěvy.

Lze si přibalit do batůžku pamlsek pro zvířata?

Rodiče a prarodiče s dětmi a batůžky, z nichž tahají "něco dobrého" pro zvířátka, jsou noční můrou všech chovatelů. Díky neukázněným návštěvníkům, kteří nečtou varovné cedule, jsme přišli o oslici. Osli a koně jsou na podávané krmení obzvláště citliví. Projde-li kolem několik lidí a od každého dostanou „jen“ jeden měkký rohlík, noc pak trávíme s veterinářem a za drahé peníze zachraňujeme milované zvíře trpící velmi bolestivou kolikou. Snad jen prasátka a slepice se dají krmit bez problémů. Pro koně a osly si lze do batůžku přibalit mrkev. Vždy je ale vhodné se předem zeptat majitele zvířete, zda je možné mu nějaký pamlsek dát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků