Hlavní obsah
Foto: zoo Děčín

Dřívější otevření venkovních areálů požadují po vládě zoologické zahrady

Rozvolňovací opatření postihnou podle vládního plánu zoologické zahrady v jedné z posledních fází. S předpokládaným termínem 25. května, tedy více než za měsíc, nesouhlasí vedení řady zahrad. Jejich ředitelé poukazují zejména na otevírání v Německu.

Foto: zoo Děčín
Dřívější otevření venkovních areálů požadují po vládě zoologické zahrady

Nejde jen o peníze

Řada zoologických zahrad považuje rozhodnutí za nešťastné a žádá vládu o přehodnocení stávajícího nařízení. Avizovaný termín může zapříčinit rozsáhlé ekonomické, sociální a ochranářské škody. Většina zahrad jsou navíc příspěvkové organizace měst, případně krajů, a tudíž jsou vyloučeny z možnosti čerpat finanční pomoc na pokrytí finančních ztrát za ušlé příjmy i mzdy zaměstnanců ze strany státu.

Mezi zahrady, které se k této výzvě přidaly, patří Zoo Liberec, Zoo Zlín, Safari Park Dvůr Králové, Zoo Ostrava, Zoo Olomouc, Zoo Brno, Zoo Jihlava, Zoo Vyškov, Zoo Hodonín, Zoo Hluboká a Zoo Děčín.

Nejen lidé, i zvířata jsou ohrožená

„Finanční soběstačnost zoologických zahrad je, na rozdíl od řady jiných kulturně vzdělávacích organizací, padesát, často však i osmdesát procent. Ztráty na tržbách v českých zoo se za březen a duben pohybují okolo jednoho sta milionů Kč. Náklady na provoz lze jen minimálně redukovat. Zaměstnanci se musí o zvířata starat a udržet tak chovy často kriticky ohrožených druhů, které se ocitají na prahu vyhubení a jejich přežití mnohdy závisí právě na chovech v lidské péči,“ shodují se ředitelé.

Regulaci počtu návštěvníků lze zajistit

Z epidemiologického hlediska lze na zoo nahlížet jako na každý jiný veřejně přístupný park, kde je pohyb osob umožněn bez omezení. Počty návštěvníků lze snadno regulovat a zajistit kontrolu nad tím, aby se návštěvníci u expozic či na dětských hřištích neshlukovali.

Samozřejmostí by bylo dočasné uzavření vnitřních pavilonů a zamezení přímého kontaktu návštěvníků s chovateli a zaměstnanci pečujícími o chovaná zvířata. Občerstvení v areálech zoo je možno zajistit prostřednictvím automatů nebo přes výdejní okénka.

S epidemickými plány mají zkušenosti

„Nepodceňujeme nebezpečnost koronavirové pandemie. Jsme zvyklí pracovat s epidemickými plány. Ve vedení většiny zahrad stojí lidé s biologickým vzděláním. Ale jsme si vědomi, že bez finanční pomoci ze strany vlády bude každý den státem nařízené uzávěry zoologických zahrad nad rámec nezbytností znamenat skokový nárůst rizika fatálních dopadů,“ dodávají ředitelé.

Zoologické zahrady sledují situaci v evropských zahradách. „Podle informací našich kolegů od 3. května otevírají významné německé zoo, např. Zoo Lipsko, Zoo Kolín nebo Zoo Drážďany,“ doplňují ředitelé.

Požádali dopisem vládu o přehodnocení stávajícího nařízení tak, aby se zřizovatel každé zoologické zahrady mohl sám rozhodnout o otevření areálu za splnění všech zmíněných bezpečnostních opatření.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků