Hlavní obsah
Ostrava 19.2.2017 Doplňkový dotační program na " kotlíky". Ilustrační foto. Z výstavy Infotherma 2017, která byla v Ostravě od 23.- 26. ledna 2017 Foto: Josef Zajíc

Doplňkový dotační program na "kotlíky" spustí v Moravskoslezském kraji 1. března

Žádosti o kotlíkovou dotaci na tepelná čerpadla a kotle na biomasu mohou zájemci podávat od 1. března v rámci doplňkového dotačního programu, který vyhlásil Moravskoslezský kraj. Novinkou je možnost elektronického podání žádosti.

Ostrava 19.2.2017 Doplňkový dotační program na " kotlíky". Ilustrační foto. Z výstavy Infotherma 2017, která byla v Ostravě od 23.- 26. ledna 2017 Foto: Josef Zajíc
Doplňkový dotační program na "kotlíky" spustí v Moravskoslezském kraji 1. března

Doplňkový dotační program

Bude spuštěn 1. března, je připraveno 55 milionů korun. Majitelé nemovitostí na území Ostravy mohou získat navíc dotaci ve výši 10 procent celkových způsobilých výdajů z rozpočtu města.

Tento tzv. doplňkový dotační program se týká především lidí, kteří si podali žádost již loni, a kvůli vyčerpání peněz se na ně nedostalo. Podporuje pouze výměnu stávajících neekologických kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním za nové zdroje vytápění, které zpracovávají tzv. obnovitelné zdroje energie, tedy pouze pořízení tepelného čerpadla nebo kotle na biomasu.

„V první výzvě kotlíkových dotací jsme výrazně pomohli ostravským žadatelům, aby si mohli vyměnit starý neekologický kotel za moderní pokud možno bez vlastních finančních prostředků. Této možnosti využilo 387 občanů Ostravy a my budeme v této finanční pomoci pokračovat,” sdělila náměstkyně primátora města Ostravy Kateřina Šebestová.

„Na území města Ostravy by mělo být v tuto chvíli zhruba 2500 starých kotlů, které svými zplodinami znečišťují ovzduší a znepříjemňují život jeho obyvatelům. Byla bych ráda, kdyby se do další výzvy přihlásilo ještě více než loňských téměř 400 ostravských žadatelů. Do září roku 2022 musí mít podle zákona moderní, ekologický kotel všechny domky, takže tohle je určitě příležitost, jak za výměnu kotle výrazně ušetřit,” dodala Kateřina Šebestová.

Další šance

Druhou "velkou" výzvu kotlíkových dotací vyhlásí Ministerstvo životního prostředí s největší pravděpodobností letos v březnu. Samotné podávání žádostí o dotaci je Moravskoslezským krajem plánováno v období před letními prázdninami.

Podporovány budou kombinované kotle na uhlí a biomasu s automatickým přikládáním, kotle jen na biomasu, plynové kondenzační kotle a tepelná čerpadla. Přesné podmínky budou známy do konce února.

„K výzvě se opět připojí Ostrava, která poskytne majitelům nemovitostí na území města Ostravy na výměnu kotle dotaci ve výši 10 procent způsobilých nákladů. V rámci loňské 1. výzvy využilo této příležitosti 387 žadatelů. Výměna tohoto počtu kotlů přinese snížení emisí prachu až o 40 tun ročně. Město Ostrava připravuje také velkou informační kampaň a v budově radnice (Prokešovo náměstí 8) otevře opět kontaktní místo pro poskytování informací,” dodala Kateřina Šebestová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků