Hlavní obsah
Třetí ročník dýchánku nazvaného Dobrušská filmová klapka se uskuteční od 14. do 16. září. Foto: Dobrušská filmová klapka (archiv)

Pozvánku na třetí ročník dýchánku nazvaného Dobrušská filmová klapka vyslali do éteru vstříc milovníkům kinematografie jeho pořadatelé. Uskuteční se od 14. do 16. září v Dobrušce a nabitý program je zárukou zajímavých zážitků.

Třetí ročník dýchánku nazvaného Dobrušská filmová klapka se uskuteční od 14. do 16. září. Foto: Dobrušská filmová klapka (archiv)
Dobrušská filmová klapka potřetí

Třetí Dobrušská filmová klapka začíná na tradičním místě, tedy ve sladově rodinného pivovaru v Dobrušce, kde se uskuteční vernisáž výstavy fotografií a kreseb s názvem Krajina Lustig, kterou spolu se starostou města Petrem Lžíčařem a vedoucím kina Pavlem Štěpánem akci uvede Eva Lustigová.

Potom se účastníci přesunou do sklepní pivovarské restaurace. Tam Miloň Čepelka slovně doprovodí záznam představení Divadla Járy Cimrmana. V roce stého výročí vzniku samostatné republiky se podíváme na inscenaci České nebe.

„Jistě potěšíme besedou s naším předním filmovým střihačem Aloisem Fišárkem, který byl v letošním roce oceněn Českým lvem za mimořádný přínos české kinematografii,” přiblížil další bod programu Pavel Štěpán, vedoucí kina.

První den klapky pak uzavře promítání filmu Jízda s průvodním slovem filmového sběratele Vítězslava Tichého.

Celodenní sobotní maratón ve znamení filmu v Dobrušce začíná 15. září už v 9 hodin. Na natáčení Formanova Amadea zavzpomínají dva členové štábu – režiséři Jan Schmidt a Tomáš Tintěra.

Na tatínka, významného českého režiséra Jiřího Krejčíka, od jehož narození letos uplynulo sto let, pro změnu jeho syn, také Jiří. A besedovat přijedou také spisovatel a scenárista Jiří Stránský spolu s režisérem Hynkem Bočanem, rovněž letos jubilujícím.

Účastníkům klapky budou postupně nabídnuty ukázky z filmu Amadeus, filmová povídka Příběhy sňatkového podvodníka, film Bumerang, v předpremiéře velmi očekávaný film Toman, dále snímky Lidé za kamerou a Konkurz.

Specialita druhého dne má název Staré filmové melodie. V komorním pořadu v krásném prostředí stylově zrekonstruované synagogy v Dobrušce se ve 12 hodin představí herec a šansoniér Jiří Bartoň, klavíristka Marie Drkulová a moderátorka Romana Blažková.    

V neděli 16. září Pavel Hypius připomene, jaké to bylo, když se filmy namotávaly do cívek - jedním takovým byl snímek V srdci Evropy. Třetí ročník filmového dýchánku zakončí film Černý Petr.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků