Hlavní obsah
Hrozny dozrávají. Když se zarazí hora, do vinohradu už mohou podle starých zvyků jen vinaři. Foto: Zdeněk Šmýd

Do vinohradu už ne! Vinaři zarazí horu

Vinaři už začínají zarážet hory. Tento zvyk si připomenou lidé ve Strážnici a Vlkoši. Ozvěny Horňácka zase lákají do Velké nad Veličkou. Petrov bude patřit pivu, Veselí nad Moravou skateboardům.

Hrozny dozrávají. Když se zarazí hora, do vinohradu už mohou podle starých zvyků jen vinaři. Foto: Zdeněk Šmýd
Do vinohradu už ne! Vinaři zarazí horu

Vinařům začíná hlavní sezona. „Už sa zarážá hora“. Vinaři i folkloristé na Slovácku hlásí první pořady, kdy místní zarazí hory, což z historického a národopisného hlediska znamená, že veřejnost nesmí chodit do vinohradů. Tento tradiční obřad si na sobotu 18. srpna připravili nadšenci ve Strážnici a Vlkoši.

Na obou místech se odehrají humorné scénky, ochutnávky vín i folklorní programy. Ve Strážnici od 15.00 v Hotařské búdě za městem, ve Vlkoši od 17.00 v areálu vinných sklepů.

Bez „zarážání hory“ ale se spoustou vína se odehraje akce v Ratíškovicích. Vinaři tam konají den otevřených dveří v areálu Slavín 18.8 do 13.00 do 20.00.

Slovácko ale bude o nejbližším víkendu žít i horňáckým folklorem, pivem či dokonce adrenalinovou zábavou. V pátek a v sobotu se uskuteční ve Velké nad Veličkou tradiční festival Ozvěny Horňácka. Tančit a zpívat se bude na několika místech obce.

V Petrově se koná v sobotu od 11.00 už sedmý ročník Chmelobraní. Letos se můžete těšit na dvacet druhů piv a doprovodném programu například na řemeslný jarmark.

Naprosto rozdílná zábava bude k vidění v přístavišti Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou. Dostaveníčko tam mají v sobotu od 10.00 skateboardisté. Utkají se v závodech, při kterých budete obdivovat jejich umění i odvahu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků