Hlavní obsah
Velikonoční jarmark Uherské Hradiště Foto: Lenka Durďáková

Do Hradišťa na jarmark

Slovácko je svými tradicemi známé nejen u nás, ale i v zahraničí. Jarmarky tradičních řemesel, na které se sjíždějí lidé z blízkého i vzdálenějšího okolí, jsou toho důkazem. Jarmareční sezónu zpravidla zahajuje hradišťský Velikonoční jarmark, letos s oslavami prvního jarního dne 21. a 22. března.

Velikonoční jarmark Uherské Hradiště Foto: Lenka Durďáková
Do Hradišťa na jarmark

Prim na Velikonočním jarmarku hrají kraslice – od slámových, přes batikované, kostelové, zelové, kvítečkové, reliéfní, drátované, vyškrabované, místy se objeví i původní technika zdobení kraslic jezerní sítinou.

Pomlázky nejrůznějších velikostí a zdobení jsou dokladem umu a zručnosti zdejších košíkářů, stačí si vybrat tu správnou, která „padne do ruky“. Děti dozajista zaujmou řehtačky, se kterými je neodmyslitelně spjata tradice svolání na bohoslužby od Zeleného čtvrtka, kdy zvony umlkaly (odlétaly do Říma).

Svůj um zde předvedou výrobci, jejichž práce je celorepublikově uznávaná a oceňovaná. Nebudou zde chybět Nositelé tradice lidových řemesel, výrobci ocenění Cenou Vladimíra Boučka či výrobci Tradičního výrobku Slovácka. Řady doplní řemeslníci a producenti z celé Moravy, Čech i Slovenska. V nemalé míře jsou také zastoupeny výrobky v moderním pojetí, nicméně stále vycházejí z tradic a tradičních řemesel.

Na jarmarku bude také možné ochutnat celou řadu krajových specialit a nápojů od těch běžných až po ty méně známé, kam neodmyslitelně patří vdolečky, trdelníky, patenty, perníčky, povidla trnková, hrušková, jablečná, medy a medovina, vinné mošty, víno, sušené ovoce, tradiční klobásky, slanina, sýry a nejen to.

Pro letošní rok si organizátor jarmarku, OS Kunovjan, připravil bohatý kulturní program na hlavním podiu v podání souborů z Kunovic, Lipova, Uherského Brodu či Slovenska, který dokreslí Velikonoční atmosféru a zpříjemní návštěvníkům celý víkend.

Sobota 21. března:

10.00 DFS Kunovjánek - Kunovice
10.15 Ženský pěvecký sbor z Kunovic - Kunovice
10.25 FS Lipovjan - Lipov
10.55 Ľudová hudba Beťári - Slovensko
11.25 DFS Kunovjánek – Kunovice
11.40 Ženský pěvecký sbor z Kunovic - Kunovice
11.50 FS Lipovjan - Lipov
12.20 Ľudová hudba Beťári - Slovensko
13.00 - 16.00 hodin Country Kanonýři – Kunovice

Neděle 22. března:

10.00 – 12.00 hodin MixBand – Uherský Brod
12.00 - 14.00 hodin The RockSet - World Roxette Tribute Band

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků