Hlavní obsah
Pražští přímorožci beisa Foto: Petr Hamerník, zoo Praha

Dlouhorohý přímorožec Damián odletěl do východní Afriky

Ne že by mu byla v Praze zima, ale má manželské povinnosti vůči samicím v dalekém Džibutsku. Kvůli pytlákům tam vzácné antilopy kvapem ubývají.

Pražští přímorožci beisa Foto: Petr Hamerník, zoo Praha
Dlouhorohý přímorožec Damián odletěl do východní Afriky

Damián, roční přímorožec beisa odchovaný v pražské zoo, odcestoval minulý týden do přírodní rezervace v Džibutsku.

Transport proběhl v pořádku a Damián se tak už prohání po východoafrickém chráněném území. Společně se samicemi vytvoří v rezervaci chovnou skupinu s cílem rozšířit řady těchto chráněných antilop.

Samec beisy odcestoval do východní Afriky v rámci projektu místních organizací na ochranu biodiverzity. Společný projekt asociace DECAN a ZooParc Beauval, který vznikl v roce 2005, se snaží na 30 hektarové ploše chránit místní ohrožené druhy velkých savců.

Evropa zachraňuje mizející africkou populaci

„Kromě zeber Grévyho a osla somálského je to i přímorožec beisa. V této etapě se z Evropy prvně přivážejí jedinci, se kterými se počítá do chovu. Doufáme tedy, že i díky našemu Damiánovi by se v budoucnu mohly tyto pouštní antilopy na chráněném území rozmnožit,“ uvedl zoologický náměstek Zoo Praha Jaroslav Šimek.

Pražská zoo začala beisy chovat v roce 1960, tehdy se je však nepodařilo rozmnožit. K obnovení chovu došlo v roce 2000 a první mládě přišlo na svět o rok později. Damián se narodil 4. února 2014 samici Roxaně.

Beisy obývají území Etiopie, Eritrei, Somálska, Súdánu, Ugandy a Keni. Jako všichni přímorožci mají dlouhé, výrazné rohy. Mají krátkou šedou srst, s výjimkou břicha, která je bílá. Vzhled doplňují černé pruhy podél břicha, na nohou a hlavě.

Pijí velmi málo

Mají vyvinuté účinné mechanismy, které jim pomáhají přizpůsobit se vysokým teplotám i nedostatku vody. Jsou dokonce schopné pít jednou za čtyři dny. Ohrožené jsou především proto, že značná část populace přežívá mimo chráněná území a je tak ohrožena pytláctvím.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků