Hlavní obsah
Holicí strojek Alfa vyrobený v 50. letech v Novoborských strojírnách se po letošním Recyklačním víkendu stane dalším přírůstkem sbírek NTM Foto: Táňa Modlová

Díky dárcům starých spotřebičů se sbírky muzea utěšeně rozrůstají

Už pošesté se letos uskutečnil Recyklační víkend, společná akce Národního technického muzea v Praze (NTM) a kolektivního systému pro sběr a recyklaci elektroodpadu Elektrowin. Spolu s projektem „Máte doma muzejní kousek?“ tak má NTM postaráno o nové přírůstky do sbírky Technika v domácnosti.

Holicí strojek Alfa vyrobený v 50. letech v Novoborských strojírnách se po letošním Recyklačním víkendu stane dalším přírůstkem sbírek NTM Foto: Táňa Modlová
Díky dárcům starých spotřebičů se sbírky muzea utěšeně rozrůstají

NTM už takto získalo desítky exponátů od dárců z celé České republiky. Hned první Recyklační víkend v roce 2013 znamenal například přírůstek v podobě lednice české značky Frigera z druhé poloviny 30. let minulého století.

„Chtěl jsem ji zrenovovat, ale pořád nebyl čas. Vyhodit ji mi bylo líto, tak jsem ji nejdřív nabídl retro-kavárně jako dekoraci,“ svěřil se Martin Hladík z Prahy, který tehdy do muzea 120 kilo vážící lednici přivezl.

V kavárně sice lednici chtěli, ale jen opravenou. Restaurování nakonec zajistilo NTM u pražské restaurátorské firmy Atelier Fiala. „Lednice se letos stala součástí výstavní expozice ke 100. výročí republiky, která nese název Made in Czechoslovakia aneb Průmysl, který dobyl svět,“ říká kurátorka sbírky Technika v domácnosti Lucie Střechová.

Holicí strojek z 50. let

Také letos ve dnech 5. - 7. října měli lidé možnost přinést do muzea spotřebiče, které ještě před předáním k recyklaci posoudili odborníci, a některé z nich pak byly zařazeny do sbírek.

Za ty tři dny dorazily desítky lidí, většina z nich přinesla hned několik spotřebičů. Lucie Střechová upřesňuje: „Zaujal mne holicí strojek Alfa vyrobený v 50. letech v Novoborských strojírnách, nebo dvouplotýnkový vařič ze stejného období.“

Za přínosný pro sbírky považuje ale i novodobý kávovar značky Philips. Kurátorka připomíná, že nejde ani tak o hledání unikátů, jako spíš o doplnění jednotlivých řad, které dosud nebyly kompletní.

Robot do panelákových minikuchyní

Od letošního března do konce roku zároveň běží další ročník Projektu s názvem „Máte doma muzejní kousek?“. Jednou za čtvrt roku se provádí vyhodnocení jednotlivých etap, kdy kurátor vyhodnotí pět spotřebičů s nejvýznamnějším přínosem pro sbírku.

Na konci roku pak odborníci z muzea vyberou ze všech spotřebičů „Nej muzejní kousek 2018“, tedy nejpřínosnější spotřebič, který byl v roce 2018 v rámci projektu zařazen do sbírek.

„V první etapě, která skončila 30. června, jsme vybrali jako jeden z nejpřínosnějších kuchyňský robot ETA varmix z šedesátých let 20., století, který muzeu nabídla paní Dagmar Krtičková Heritesová,“ říká Střechová.

Spotřebič má dvě spirálové plotýnky, elektrickou pečenku, ve které se mohlo zapékat či smažit, a víceúčelový robot s výměnnými nástavci - mixér, mlýnek na maso, mlýnek na kávu a hnětač. Se svými rozměry 85,5 x 60 x 51 cm byl určen především do minikuchyní v panelových novostavbách.

„Nejen, že k němu existuje i původní návod k použití a další dokumentace: robot má i zajímavý příběh,“ doplňuje kurátorka. Maminka dárkyně jej totiž před 50 roky pořídila za peníze z porodného, převzetí se navíc uskutečnilo právě v den životního jubilea paní Heritesové. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků