Hlavní obsah
Svážení dřeva Foto: archiv zámku Ždár nad Sázavou

Den venkova na zámku ve Žďáru nad Sázavou představí kompletně život na panství

Moštování jablek, střelbu z posedu, tahání klád koňmi i chytání pstruhů, štípání dřeva a mnoho dalších běžných činností na panském představí 28. října od 9 do 17 hodin na zámku ve Žďáru nad Sázavou. Uvidíte, jak fungovalo panství, seznámíte se s přírodou a venkovem regionu.

Svážení dřeva Foto: archiv zámku Ždár nad Sázavou
Den venkova na zámku ve Žďáru nad Sázavou představí kompletně život na panství

Jako za starých časů

„Patříme ke světovým unikátům. Chod původního cisterciáckého kláštera, dnešního zámku, totiž funguje dodnes na stejných principech, a to už od 13. století. Stále provozujeme hospodářství, v areálu najdete školu, církevní stránkou je bazilika. Lidé se setkají s myslivostí, rybářstvím, zvířaty. Projedou se na bryčce tažené koňmi, uvidí výcvik loveckých psů, chytí si a ugrilují pstruha nebo mohou zkusit sečení kosou,“ vyjmenovává malou část nabídky Lucie Herberová, marketingová ředitelka zámku ve Žďáru nad Sázavou.

Haleluja Santinimu

Žďár je proslulý zejména Zelenou horou, poutním místem s kostelem svatého Jana Nepomuckého zapsaným na seznamu UNESCO, které bylo postaveno podle návrhu geniálního stavitele Santiniho-Aichela. 

Santiniho pozval V. Vejmluva, opat zdejšího cisterciáckého kláštera, aby přestavěl klášter a zbudoval poutní kostel na Zelené hoře. Z původní Zelené hory u Nepomuku museli mniši odejít, husité jejich klášter vypálili.

Santini tu odvedl asi svou nejskvělejší práci, postavil hvězdu ve hvězdě, tak vypadá areál při pohledu z výšky.

Zámek nyní patří po restituci opět rodině Kinských, kteří vytvořili funkční podnik, zahrnující historické objekty spolu s dalšími statky, lesy, polnostmi. Součástí zámku je Muzeum nové generace.

Výjimečný vstup do nepřístupných zahrad hraběnky

Den venkova nabídne také jarmark, folklor a další aktivity pro dospělé i děti. „Podzim nabízí mnoho plodů a barev. V dětských dílničkách se budou vyrábět modely zámku z listí nebo ptačí budka. Dospělí se dostanou díky prohlídce s botaničkou do zahrad hraběnky Kinsky, které se otevírají jen při výjimečných příležitostech. Jsou také naplánované komentované procházky okolo rybníka s odborníkem. Kdo by rád vypnul mysl, může zámku pomoci hrabat listí,“ říká Herberová.

Návštěvníci se dozvědí, jak chovat drobná zvířata, mohou se na ně podívat a některá i pohladit. Koho zajímá myslivost a les, jistě se mu budou líbit vystavené trofeje ulovené v honitbě Kinských. A kdo neví, jak vypadají různé druhy ryb, na Dni venkova se to od odborníka dozví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků