Hlavní obsah
Foto: Pastorační středisko Arcibiskupství pražského

Den kostelů rozezní zvony po celém světě, v Česku otevře na 1500 kostelů a modliteben

Koncerty, workshopy, přednášky, komentované prohlídky, ochutnávky mešních vín, prohlídky zvonic, varhanních kůrů a dalších míst, kam se návštěvníci obvykle nedostanou. Desátý ročník Noci kostelů, který se uskuteční 25. května, otevře přes 1500 kostelů a modliteben, kde bude připraveno na 7165 programů.

Foto: Pastorační středisko Arcibiskupství pražského
Den kostelů rozezní zvony po celém světě, v Česku otevře na 1500 kostelů a modliteben

Pro Noc kostelů 2018 byl zvolen verš z Bible, ze Starého zákona: „Zůstávali přes noc v okolí Božího domu…“. Jde o citaci z 27. verše 9. kapitoly První knihy Paralipomenon (Český studijní překlad z roku 2009).

Chrám v pojetí Starého zákona bylo velké nádvoří. Přijít do chrámu znamenalo vstoupit na obrovské nádvoří, kde se scházely stovky lidí, kteří diskutovali nebo naslouchali znalcům posvátného textu Písma… Tato velká plocha je dodnes patrná v Jeruzalémě na Chrámové hoře.

Jako alternativu překladu lze uvést nejrozšířenější Český ekumenický překlad (1979): „Jiní ponocovali kolem Božího domu, neboť na nich bylo držet stráž a ráno co ráno otvírat.“ Hebrejské slovo „jalinu“ znamená v původním významu „zastavit se na noc“. Šlo o čestný úkol, více méně odpovídající dnešnímu zaměstnání v armádě či u policie.

Noc kostelů nabízí veřejnosti v České republice od roku 2009 možnost navštívit kostely a modlitebny a poznat nejen jejich kulturní hodnotu, ale také se seznámit s křesťanstvím prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelního představení, rozhovoru či setkání.

Desátý ročník Noci kostelů, který se uskuteční tento pátek 25. května, otevře přes 1500 kostelů a modliteben, kde bude připraveno na 7165 programů.

„Za  všechny vám můžeme doporučit např. houslový koncert Jaroslava Svěceného v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, rozhovor s novinářem a bývalým zahraničním zpravodajem ČT Josefem Pazderkou o Bohu a o člověku „Groznyj, Moskva, Varšava“ v kostele Panny Marie Královny míru v Praze 4 – Lhotce, ikonografický workshop v katedrálním chrámě sv. Cyrila a Metoděje v Praze 2 – Novém Městě nebo provedení skladby Leoše Janáčka „Otče náš“ spolu se scénickými obrazy k jednotlivým částem v podání Libockého sboru v kostele sv. Fabiána a Šebestiána v Praze 6 – Liboci,” uvedla Zuzana Kakušková z Pastoračního střediska Arcibiskupství pražského.

„Podrobnosti najdete na webových stránkách nebo Facebooku Noci kostelů a také v brožurce, která je k dispozici v zapojených kostelích a také v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí,” dodala Zuzana Kakušková.

Z historie Noci kostelů

V roce 2005 proběhla první Noc kostelů (Lange Nacht der Kirchen) ve Vídni. O rok dříve nechal kostelník v jednom z vídeňských kostelů večer kostel otevřený, a zjistil, že otevřené dveře ve večerní atmosféře jsou pozváním pro kolemjdoucí vstoupit. Během čtyř let se akce spontánně rozšířila do celého Rakouska.

V roce 2009 Noc kostelů „překročila hranice“ a poprvé se konala v České republice, poté v roce 2011 také na Slovensku a dále od roku 2012 v Estonsku a od roku 2016 také ve Švýcarsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků