Hlavní obsah
Samice odlétly do Bulharska Foto: zoo praha

Další dva supi mrchožraví odchovaní v Česku byli vypuštěni do bulharských hor

Zoologické zahrady mají záchovné programy pro řadu živočichů, které lidé v jejich původních domovinách vyhubili nebo jsou na pokraji decimace. Jedním z nich je i odchov a vypuštění nejohroženějšího evropského supa - mrchožravého. V pražské zoo se od roku 2000 vylíhlo 32 mláďat.

Samice odlétly do Bulharska Foto: zoo praha
Další dva supi mrchožraví odchovaní v Česku byli vypuštěni do bulharských hor

Dvě samičky, z nichž jedna se vylíhla v Zoo Zlín – mají nový domov ve Východních Rodopech, kde posílí populaci tohoto ohroženého druhu.

Na umělém hnízdě na skalní nice, s výhledem na řeku Ardu, nyní stráví zhruba deset dnů, pak je ochranáři vypustí do bulharských hor a budou nadále monitorovat jejich pohyb.

Praha je v odchovu nejúspěšnější na světě 

Sup mrchožravý je v současnosti nejohroženějším zástupcem evropských druhů supů, v Červeném seznamu IUCN od roku 2007 veden v kategorii „ohrožený“. Zoo Praha pro něj od roku 2002 vede plemennou knihu a od roku 2012 záchranný program EEP.

První mrchožrout byl v pražské zoo odchován v roce 2000 a dosud se tam vylíhlo 32 mláďat. Takovým úspěchem se nemůže pochlubit žádná jiná zoo na světě. Tím ovšem úsilí Zoo Praha nekončí.

Zvyšují postupně ptačí populaci

„Balkánský poloostrov je důležitým mostem mezi západní a východní populací tohoto supa, v Bulharsku přitom nyní žije méně než třicet párů. Proto od roku 2013 spolupracuje Zoo Praha s organizací Green Balkans na navýšení populace supů mrchožravých na Balkáně,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

„Nejprve jsme zajistili výstavbu chovných voliér ve Staré Zagoře, v roce 2016 tu začal projekt experimentálního vypouštění. Do letoška tak díky této spolupráci vylétlo do bulharských hor třináct supů, z toho osm odchovaných v Zoo Praha.“

Praha spolupracuje se zlínskou zoo

Supovi vylíhnutému v Zoo Praha bude v hnízdě pod skalním převisem dělat společnost téměř stejně starý sup vylíhnutý v Zoo Zlín. Obě zahrady spolu na chovu vzácných mrchožroutů a jejich následném vypouštění do přírody dlouhodobě úspěšně spolupracují.

Nepřišly do styku s lidmi

„Samičky odchované v Zoo Praha se již teď nacházejí v zabezpečeném hnízdě na skalní nice, kde jsou ochranáři přikrmovány pomocí roury, aniž by přišly do kontaktu s člověkem,“ vysvětlil kurátor chovu ptáků a koordinátor EEP pro supa mrchožravého Antonín Vaidl.

„Zhruba za deset dnů ochranáři otevřou pomocí kladky pletivovou zábranu a obě samičky vyletí do bulharských hor, a spolu s nimi také dvě mláďata vylíhnutá Lilly a Andymu – chovnému páru ze Zoo Praha, který byl do chovné a záchranné stanice ve Staré Zagoře převezen letos v únoru,“ dodal.

Nejen Bulharsko, supi odlétli i do Kalábrie

Zlínská zoo chová supy mrchožravé od roku 2007. První mládě se tam vylíhlo v roce 2013, celkový počet odchovaných mláďat včetně dvou letošních činí 11 jedinců.

V roce 2015 byl v italské Kalábrii vypuštěn první sup mrchožravý, v roce 2018 pak do bulharských Východních Rodop zamířili další dva jedinci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků