Hlavní obsah
Foto: Archiv ČPZP

ČPZP vydala letos na centrovou léčbu téměř dvě miliardy korun

Náklady na centrovou léčbu každoročně stoupají. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) na ni vydala od ledna do října 2018 téměř 1,6 miliardy korun a na poslední čtvrtletí předpokládá nárůst této částky o dalších více než 300 milionů. Nejvyšší výdaje směřují na léčbu hemofilie.

Foto: Archiv ČPZP
ČPZP vydala letos na centrovou léčbu téměř dvě miliardy korun

Centrová léčba probíhá ambulantně i hospitalizací, převažuje ale léčba v nemocnicích. Podle předběžných výsledků vyšly centrové léky v rámci nemocnic v roce 2018 na více než 1,6 miliardy korun, zatímco v rámci ambulantní péče na 230 milionů korun.

V obou případech se jedná o nárůst výdajů oproti loňskému roku – hospitalizace o 1,15 procenta a ambulantní léčba o 1,27 procenta. Celkově se výdaje na centrovou léčbu navýšily za poslední dva roky o 1,26 procenta, což představuje částku téměř 400 milionů korun.

„Nárůst nákladů je způsoben zejména zařazováním stále novějších a dražších léčiv a léčebných postupů. Zhruba 90 procent centrových léků tvoří biologická léčba. Zlepšila se také diagnostika záchytu nádorů v časnějším stádiu, kdy je šance na vyléčení vyšší. Právě nádorová onemocnění jsou jedna z nejčastějších, na která se léčba aplikuje,“ uvedla tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Nákladnost centrové léčby je patrná i ve statistikách nejnákladnějších pojištěnců. V roce 2017 vydala pojišťovna nejvyšší částku 50,6 milionu korun na pacienta s hemofilií. Druhým nejdražším pacientem byl také hemofilik a pojišťovna za jeho léčbu zaplatila 22,3 milionu korun. Celkově vydala pojišťovna za 20 nejnákladnějších léčeb téměř 236 milionů korun a vedle hemofilie převažovaly metabolické poruchy a leukemie.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků