Hlavní obsah
Foto: Jihočeský kraj

COVID-19 na jihu ve středu 29. dubna: Žádný nový případ, uzdravených 110, aktuálně pozitivních 56

Na jihu Čech za uplynulých 24 hodin hygienici nezaznamenali žádný nový případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 tak zůstal ke středeční 18. hodině na úterních 172. Přibyli ovšem čtyři nově uzdravení, čímž se jejich počet zvýšil na celkových 110.

Foto: Jihočeský kraj
COVID-19 na jihu ve středu 29. dubna: Žádný nový případ, uzdravených 110, aktuálně pozitivních 56

Aktuálně bylo ve středu večer v regionu 56 pozitivních osob.

„Od úterního do středečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 269 nových suspektních vzorků osob s podezřením na možné onemocnění COVID-19. Pozitivní nebyl žádný. To spolu s dalšími čtyřmi nově uzdravenými osobami znamená, že aktuální počet nemocných COVID-19 v Jihočeském kraji se snížil na 56. Potvrdil se tak mimořádně pozitivní trend, kdy v regionu přibývají uzdravení rychleji než nové případy nemoci,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Například na Jindřichohradecku už nebyl ve středu v 18 hodin evidován s COVID-19 žádný pacient, všichni se vyléčili. Aktuálně nejvíce pozitivních případů, devatenáct, bylo na Českobudějovicku. Šestnáct nemocných vykazovalo Prachaticko, třináct Táborsko, čtyři Strakonicko, tři Českokrumlovsko a jednoho nemocného Písecko.

Na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti začalo ve středu dopoledne fungovat mobilní testovací místo, které má sloužit samoplátcům v rámci částečného uvolnění příhraničního pohybu.

„Už od konce minulého týdne jsme v reakcí na uvolnění registrovali desítky dotazů přeshraničních pracovníků k testování. Snažili jsme se jim vyjít vstříc, a proto jsem přivítala iniciativu, díky níž se v řádu dnů podařilo zřídit odběrové místo přímo na hranicích a usnadnit tak možnost vyšetření. Zájem byl od začátku obrovský. Chtěla bych proto požádat zájemce o vyšetření PCR, kteří nesměřují do zahraničí, aby se obrátili na odběrová místa ve vnitrozemí. Další odběrové místo pro samoplátce by mělo v příštích dnech zahájit provoz přímo v Českých Budějovicích,“ zdůraznila Kotrbová.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy udržují i nadále stabilní pozici regionu s výrazně nejnižším výskytem COVID-19 v ČR.

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 11 615 osob. V povinné karanténě se k středeční 18. hodině nacházelo aktuálně 462 Jihočechů.

Podle verifikovaných dat krajské hygienické stanice bylo ve středu večer na jihu Čech mezi těmi, kteří od začátku epidemie onemocněli COVID-19, 100 žen a 72 mužů. Z celkových 172 potvrzených případů je 41 z Českobudějovicka, 37 ze Strakonicka, 28 z Prachaticka, 22 z Českokrumlovska, 19 z Táborska, 16 z Jindřichohradecka a devět z Písecka.

„Mezi pozitivně testovanými je deset dětí ve věku do 14 let. Čtrnáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, 28 v kategorii od 25 až 34 let, 28 v kategorii od 35 do 44 let, 26 v kategorii od 45 do 54 let a 28 v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 38 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků