Hlavní obsah
Foto: Jihočeský kraj

COVID-19 na jihu Čech v sobotu 4. dubna: 2 nové případy, celkem 119 nemocných, tři uzdravení

V Jihočeském kraji zaznamenali za uplynulých 24 hodin hygienici dva nové verifikované případy nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k sobotní 18. hodině v regionu zvýšil na 119. Jeden nový případ byl zachycen na Táborsku a druhý na Jindřichohradecku.

Foto: Jihočeský kraj
COVID-19 na jihu Čech v sobotu 4. dubna: 2 nové případy, celkem 119 nemocných, tři uzdravení

„Mezi všemi kraji ČR si jižní Čechy dále udržují nejnižší relativní výskyt onemocnění COVID-19, tedy nejnižší počet případů přepočtený na 100 tisíc obyvatel. Podle večerních dat Ministerstva zdravotnictví dosáhl relativní výskyt v našem regionu 18,72 pozitivních případů na 100 tisíc obyvatel,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Poznamenala, že za uplynulých 24 hodin vyšetřily laboratoře v regionu 225 nových suspektních vzorků osob, u nichž lékaři vyslovili podezření na možné onemocnění COVID-19.

„Pozitivní byly dva vzorky. V jednom případě šlo o kontaktní přenos uvnitř rodiny již dříve pozitivně testované osoby a v druhém o kontaktní nákazu ze zatím neznámého zdroje,“ doplnila ředitelka Kotrbová.

Podle hygieniků je důležité, že se díky testování daří zachycovat v terénu více pozitivních osob a umísťovat je do karantény. Tím se snižuje počet skrytých potenciálních nosičů.

„V jižních Čechách testujeme opravdu masivně, což je z epidemiologického hlediska nesmírně pozitivní. Jsou zřízena externí odběrová místa již u všech sedmi jihočeských krajských nemocnic a do testování je v regionu zapojeno už šest laboratorních pracovišť,“ doplnila šéfka jihočeských hygieniků.

V současné době testují vzorky laboratoře nemocnic v Českých Budějovicích, Strakonicích a Písku. K nim se postupně přidaly laboratoře Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích, Mikrobiologického centra Algatech Akademie věd ČR v Třeboni a laboratoře Katedry Medicínské biologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

K sobotní 18. hodině bylo podle verifikovaných dat KHS v regionu mezi nemocnými 71 žen a 48 mužů.

„Jednatřicet nemocných, což je nejvíce v kraji, má trvalé bydliště na Strakonicku. Jednadvacet jich je z Českokrumlovska, dvacet z Českobudějovicka, patnáct z Prachaticka, čtrnáct z Táborska, jedenáct z Jindřichohradecka a sedm z Písecka,“ doplnila epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková.

Mezi nemocnými je pět dětí do 14 let. Jeden nemocný je v kategorii od 15 do 19 let. V produktivním věku 20 až 64 let je 85 pozitivních případů a celkem 28 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+. Počet uzdravených se v regionu ve čtvrtek nezměnil a zůstává na čísle tři.

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 5413 osob. V povinné karanténě se k sobotní 18. hodině nacházelo 1017 Jihočechů.

V souvislosti s novými případy, nezřídka vzniklými rodinným kontaktem s nemocným, připomněla MUDr. Luňáčková potřebu, co největší možné izolace pozitivní osoby v rámci domácnosti.

„Nutné je nošení roušek i doma, pečlivé mytí rukou a dezinfekce rukou a všech předmětů, kterých se nemocný dotýká. Pokud je to možné, měl by mít svou místnost,“ dodala epidemioložka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků