Hlavní obsah
Foto: Jihočeský kraj

COVID-19 na jihu Čech v neděli 5. dubna: Žádný nový případ, nadále celkem 119 nemocných, 3 uzdravení

Za uplynulých 24 hodin nezaznamenali hygienici na jihu Čech žádný nový případ nákazy koronavirem. Celkový počet nemocných s diagnózou COVID-19 tak zůstal k nedělní 18. hodině v regionu nezměněn, stejně jako počet vyléčených. Poměr kumulativního počtu nemocných a vyléčených stále činí 119:3.

Foto: Jihočeský kraj
COVID-19 na jihu Čech v neděli 5. dubna: Žádný nový případ, nadále celkem 119 nemocných, 3 uzdravení

Mezi kraji ČR si tak jižní Čechy nadále udržují již po několik dnů nejnižší relativní výskyt onemocnění COVID-19, tedy nejnižší počet případů přepočtený na 100 tisíc obyvatel regionu. Podle večerních dat Ministerstva zdravotnictví dosáhl relativní výskyt v regionu 18,72 pozitivních případů na 100 tisíc obyvatel (120 nahlášených případů).

„Za uplynulých 24 hodin vyšetřily laboratoře v regionu 95 nových suspektních vzorků osob, u nichž lékaři vyslovili podezření na možné onemocnění COVID-19. Pozitivní nebyl žádný. To je samozřejmě příjemná zpráva, nulový přírůstek jsme v našem kraji naposledy zaznamenali 23. března, ale musíme být realisty. Čekají nás rozhodující týdny a v této souvislosti musím upozornit na to, že i uvnitř České republiky jsou regiony, kde je relativní výskyt vyšší a hrozí tu proto zvýšené riziko přenosu. Vysoký výskyt má především Praha a skokově v posledních dvou dnech narostl výskyt i kousek od západních hranic našeho kraje na Domažlicku. Prosím ty, kteří do Prahy jezdí za prací nebo na služební cesty, aby byli po návratu obezřetní a ohleduplní ke svému okolí,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, PhD.

Připustila, že dnešní nulový přírůstek nových případů byl částečně ovlivněn menším počtem testovaných vzorků ve sváteční den. „V neděli nepracovala všechna odběrová místa v kraji, ale ta v Českých Budějovicích a Strakonicích. I lidé v odběrových místech a laboratořích musí mít možnost alespoň minimálního odpočinku, vždyť už jsme někteří v plném nasazení třetí měsíc,“ doplnila šéfka jihočeských hygieniků.

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 5508 osob. V povinné karanténě se k nedělní 18. hodině nacházelo 1017 Jihočechů.

K nedělní 18. hodině bylo podle verifikovaných dat KHS v regionu mezi nemocnými 71 žen a 48 mužů. „Jednatřicet nemocných má trvalé bydliště na Strakonicku, jednadvacet na Českokrumlovsku, dvacet na Českobudějovicku, patnáct na Prachaticku, čtrnáct na Táborsku, jedenáct na Jindřichohradecku a sedm na Písecku,“ potvrdila epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková.

Mezi nemocnými, rozdělenými do věkových kategorií podle metodiky Ministerstva zdravotnictví, je pět dětí do 14 let. Jedenáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let. Jednadvacet v kategorii od 25 až 34 let, jednadvacet v kategorii od 35 do 44 let, sedmnáct v kategorii od 45 do 54 let a sedmnáct v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 27 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků