Hlavní obsah
Foto: Jihočeský kraj

COVID-19 na jihu Čech v neděli 3. května: Už pátý den v řadě žádný nový případ, statistiky nezměněny

Už pátý den v řadě nezaznamenali hygienici na jihu Čech žádný nový potvrzený případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Statistiky tak zůstávají i k nedělnímu večeru nezměněny. Celkový kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 zůstal k 18. hodině na úterních 172.

Foto: Jihočeský kraj
COVID-19 na jihu Čech v neděli 3. května: Už pátý den v řadě žádný nový případ, statistiky nezměněny

Stejný byl také počet uzdravených, celkem 114, i aktuální počet pozitivních osob v regionu, tedy 52.

„Za uplynulých 24 hodin vyšetřily laboratoře v regionu 89 nových suspektních vzorků osob s podezřením na možné onemocnění COVID-19. Pozitivní nebyl žádný. Pátým dnem tak neregistrujeme žádný nový případ. To je samozřejmě skvělá zpráva. Dodat k tomu lze jediné. Preventivní opatření jsou účinná. S tím, jak se rozvolňuje pohyb osob a ruší či uvolňují protiepidemická omezení, musíme o to více musíme dbát na dodržování základních pravidel osobní hygieny: Nošení roušek na veřejnosti a při kontaktu s druhými, časté a důkladné mytí rukou teplou vodou a mýdlem, používání dezinfekce a dodržování odstupu při osobním kontaktu ve veřejném prostoru,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 52 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno devatenáct na Českobudějovicku, třináct na Prachaticku, dvanáct na Táborsku, čtyři na Strakonicku, tři na Českokrumlovsku a jeden na Písecku. Jindřichohradecko hlásí nulu. Všech tamních 19 nemocných se už uzdravilo a dále nevylučuje koronavirus.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si tak jižní Čechy udržují s 26,99 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k nedělní 18. hodině) dlouhodobě pozici regionu s výrazně nejnižším výskytem COVID-19 v ČR.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 12 195 osob. V povinné karanténě se k nedělní 18. hodině nacházelo aktuálně 488 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se na jihu Čech v neděli zvýšil o 128 na celkových 583,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

Kvůli značnému zájmu přeshraničních pracovníků o testování zřídila KHS tři informační linky na číslech 736 514 326, 736 514 370 a 736 514 346, kde pendleři získají informace týkající se přeshraničních kontaktů. Odběrové místo na hranicích s Rakouskem v Dolním Dvořišti bylo přes víkend zavřené. Fungovat začne znovu v pondělí.

V činnosti je i informační linka pro Jihočechy, kteří zajíždějí za prací do Plzeňského kraje, kde je výskyt onemocnění především na Domažlicku výrazně vyšší. „Na čísle 737 206 073 mohou požádat o informace a především o přednostní otestování na některém z jihočeských odběrových míst,“ poznamenala Kvetoslava Kotrbová.

V sídle českobudějovické KHS v ulici Na Sadech jsou rovněž k dispozici balíčky s ochrannými prostředky pro chronicky nemocné osoby - pro onkologické pacienty, osoby s onemocněním srdce a oběhové soustavy, s cukrovkou atp. Přijít si mohou osobně nebo jejich zástupci po telefonické domluvě na čísle 736 514 349.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků