Hlavní obsah
Vltava v Praze. Foto: JCCR

Co návštěvníci Vltavy nestihnou před Prahou, stihnou v Praze

Vltavu mezi Kamýkem, Slapy a Prahou lze bez nadsázky označit za jednu z nejvýznamnějších středočeských rekreačních oblastí. Nejdelší česká řeka je v tomto úseku poseta kempy, penziony, hausbóty, půjčovnami a dalším zázemím pro vodní sporty. To vše v nádherné krajině plné památek a přírodních krás.

Vltava v Praze. Foto: JCCR
Co návštěvníci Vltavy nestihnou před Prahou, stihnou v Praze

A dál po proudu čeká Praha, „město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká“.

Tuto vizi měla kněžna Libuše při pohledu z Vyšehradu na řeku. A není divu. Každý cestovatel potvrdí, že teprve po prohlídce města z paluby lodi a letadla, je zážitek z něho úplný.

„Český Krumlov a Praha, jejichž historická centra jsou zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, jsou skutečnými perlami na řece, která inspirovala mnohé umělce k vytvoření světově proslulých děl. Nás inspirovala k vytvoření projektu, který ji návštěvníkům představí v celé kráse, od šumavských pramenů až k soutoku s Labem u Mělníka, jako jeden ucelený atraktivní turistický cíl, jeden kompletní a významný produkt cestovního ruchu,“ uvedl Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR).

Partnerem JCCR při realizaci společného nadregionálního projektu „Vltava, řeka plná zážitků“ je Středočeská centrála cestovního ruchu (SCCR). Projekt se detailně zabývá nejen vlastní řekou, coby vodní cestou, ale i jejím okolím, cyklotrasami, památkami a dalšími turistickými cíli a atraktivitami. Pro účely projektu je řeka rozdělena do šesti úseků. Tři se nacházejí v Jihočeském a tři ve Středočeském kraji.

Pátý úsek začínající za Kamýkem nad Vltavou, jižně od Prahy, je zpočátku plný krásných meandrů s vodou postupně se hromadící ve Slapské přehradě. Cyklisté se zde mohou mimo jiné napojit na mezinárodní cyklotrasu Eurovelo 7. Tato středočeská rekreační oblast si v ničem nezadá s většími přehradami nad ní, Lipnem a Orlíkem.

„V okolí nádrže s téměř 60 metrů vysokou a 260 metrů dlouhou hrází, je k dispozici řada kempů, hotelů a penzionů, přírodních a dalších zajímavostí, které vybízí k pěším i cyklistickým výletům. Hladinu brázdí motorové čluny, plachetnice, vyhlídkové lodě, vodní skútry a další plavidla. Je možné si pronajmout luxusní motorový člun s kapitánem, půjčit jachtu nebo vyzkoušet wakeboard či vodní lyže,“ poznamenala manažerka projektu a vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Andrea Maxová.

A co návštěvníci Vltavy nestihnou na Kamýku nebo Slapech, můžou dohnat v Praze, kde jsou samozřejmostí vyhlídkové a zážitkové plavby, půjčovny lodí a šlapadel.

Do hlavního města vtéká z jihu přes Zbraslav a opouští ji na severu u Suchdola. Délka jejího toku na území Prahy je téměř 31 kilometrů. Nejhlubší je pod Vyšehradskou skálou. Nejnižší hladinu má v místech pražských ostrovů. Návštěvníky mimořádně oblíbené jsou tradiční plavby vyhlídkovými loděmi, kterých brázdí Vltavu v Praze několik desítek.

Nejběžnější jsou hodinové a dvouhodinové plavby za pražskými památkami. Plavba nabízí mimo jiné nádherný výhled na panorama Pražského hradu, klenby Karlova mostu, pohled na Rudolfinum, Národní divadlo, ostrov Kampa, Tančící dům, Vyšehrad a další atraktivní cíle. V nabídce jsou ale třeba také vyhlídkové plavby proti proudu na Slapy či opačným směrem do Mělníka.

Další informace na www.vltava-reka.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků