Hlavní obsah
Získat dostatek ochranných prostředků pro klienty i personál umožnil Domu sv Františka krizový příspěvek Nadace ČEZ. Foto: DCHCB

ČEZ pomohl ochránit obyvatele a personál Domu sv. Františka

Kritický nedostatek účinných ochranných a desinfekčních prostředků byl po vypuknutí epidemie COVID-19 největší problém obyvatel a personálu Domu sv. Františka českobudějovické diecézní charity ve Veselí nad Lužnicí. Vyřešit ho a minimalizovat rizika kontaktní nákazy pomohla Nadace ČEZ.

Získat dostatek ochranných prostředků pro klienty i personál umožnil Domu sv Františka krizový příspěvek Nadace ČEZ. Foto: DCHCB
ČEZ pomohl ochránit obyvatele a personál Domu sv. Františka

Ta v rámci speciálního krizového grantu po celé zemi podpořila více než 650 projektů za 30 milionů korun. „Díky příspěvku Nadace ČEZ jsme mohli rychle nakoupit desinfekci na ruce, desinfekci na plochy, jednorázové roušky, ochranné obleky a rukavice, tedy ochranné prostředky, které nám kriticky chyběly a z veřejných zdrojů je nebylo možné získat,“ uvedl ředitel Diecézní charity České Budějovice Jiří Kohout a poznamenal, že nadační pomoc byla důležitá zejména proto, že byla rychlá.

„V našem případě stoprocentně platilo: Kdo rychle dává, dvakrát dává. Možnost zajistit základní ochranné prostředky pro všechny obyvatele chráněného bydlení a veškerý personál, který zde musí být nepřetržitě k dispozici a mít v rezervě účinné ochranné prostředky, měla na personál domu velmi uklidňující účinek,“ zdůraznil Kohout.

Dům sv. Františka ve Veselí nad Lužnicí je celoročním chráněným bydlením pro osoby se zdravotním postižením nad 30 let, které mají sníženou soběstačnost z důvodu tělesného nebo mentálního hendikepu, či kombinace obou postižení, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné osoby, například s domácností, hygienou, zajištěním stravy a udržením sociálních kontaktů. Služba chráněného bydlení podporuje soběstačnost klientů a rozvoj jejich dovedností. Umožňujeme uživatelům služby prožít aktivní, plnohodnotný a důstojný život.

„Dům sv. Františka má celkovou kapacitu 38 osob, které jsou ubytovány v jednolůžkových bytech, k dispozici je i několik bytů dvoulůžkových. Péče je přizpůsobena domácím zvyklostem klientů.Ti se mohou účastnit různých aktivizačních činností, výletů, kulturních akcí i pravidelných bohoslužeb přímo v kapli v domu,“ doplnil Kohout.

Energetici podpořili Diecézní charitu České Budějovice prostřednictvím speciálního grantu Krizová pomoc 2020, stejně jako dalších více než 650 projektů za zhruba 30 milionů korun. Jednorázovou rychlou podporu ve výši až 50 tisíc korun bylo možné uplatnit v podstatě na cokoli, co souvisí s bojem proti onemocnění COVID-19.

„Chtěli jsme pomoci hlavně rychle, protože čas hraje v době epidemie klíčovou roli. Grantové řízení jsme proto maximálně zjednodušili a o projektech se rozhodovalo každý den včetně víkendů on-line,“ poznamenala ředitelka Nadace ČEZ Michaela Zíková.

Dům sv. Františka – chráněné bydlení ve Veselí nad Lužnicí je jedním z projektů Diecézní charity České Budějovice, jejímž zřizovatelem je Biskupství českobudějovické. Dům byl stavěn se záměrem, pomoci lidem postižených povodněmi. Tato potřeba pomoci se postupně vytrácela a dům se začal plnit převážně seniory, jejichž stav vyžadoval pomoc jiné fyzické osoby. Jako pobytové zařízení sociální služby bylo otevřeno dne 10. října 2005.

Diecézní charita České Budějovice je nestátní nezisková organizace zřizovaná Biskupstvím českobudějovickým. Už více než čtvrt století pomáhá lidem ohroženým domácím násilím, seniorům, lidem ohroženým sociálním vyloučením a dalším cílovým skupinám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků