Hlavní obsah
Bitva pod Studencem Foto: Archiv OspS

Českokamenicko obsadí po 255 letech opět vojáci

Ojedinělou podívanou mají možnost shlédnout návštěvníci České Kamenice. Občanské sdružení pod Studencem uspořádá ve dnech 20. a 21. července rekonstrukci bitvy, která se odehrála jako dozvuky bitvy u Kolína v roce 1757 v severních Čechách.

Bitva pod Studencem Foto: Archiv OspS
Českokamenicko obsadí po 255 letech opět vojáci

Bitva, odehrávající se pod Studencem, byla nejvýznamnější vojenskou akcí v historii území Lužických hor i Českého Švýcarska. Těla padlých vojáků z obou znepřátelených stran byla pohřbena do hromadných hrobů u České Kamenice v prostoru Křížového Buku a obce Studený.

Na projektu, který byl poprvé s úspěchem realizován před pěti lety, se budou podílet nejen členové občanského sdružení, ale také skupiny historického vojenství z Čech i zahraničí pod odborným vedením Regiment Wied 1762. Jedná se o vzpomínkovou akci k 255. výročí od krvavého rakousko-pruského střetnutí v rámci sedmileté války.

"Akce začíná v pátek odpoledne pietními akty u pomníků v Lísce a na Křížovém buku a pokračuje v podvečer čepobitím na českokamenickém náměstí. Při přesunu vojáků do vojenského ležení v Lipnici mohou diváci sledovat ukázky bojových šarvátek. Následující den dopoledne doporučuji navštívit vojenský tábor v Lipnici, kde bude možnost shlédnout styl vojenského života v polovině 18. století a cvičení jednotek pro odpolední boj. Mezičas je vyplněn požehnáními dvou obnovených památek a pietním aktem u Lehmannových pomníků u obce Studený. Vyvrcholením bude rekonstrukce bitvy, která se odehraje v prostoru, v němž došlo k jednomu z nejkrvavějších střetnutí v rámci třídenních bojů pod Studencem roku 1757. Poté bude slavnostním nástupem jednotek pietní akce ukončena," uvedla a zároveň pozvala všechny zájemce o nevšední zážitek předsedkyně Občanského sdružení pod Studencem Jitka Tůmová.

Občanské sdružení pod Studencem vzniklo v roce 2007 jako Občanské sdružení Studený a Lipnice. Hlavním cílem byla rekonstrukce kulturní památky ČR – rozhledny na Studenci u České Kamenice, jejímž majitelem je Město Česká Kamenice. Po dlouhých útrapách se nakonec sen stal skutečností, rozhledna byla zachráněna a 21. června 2009 slavnostně otevřena.

Následně se počet členů, vlivem pozitivních ohlasů na činnost sdružení zvýšil a nyní je jich více než 80 z celé ČR i zahraničí. To nemalou měrou přispělo ke změně názvu v roce 2010. Zároveň ale byla zachována památka na důvod vzniku a tak se Studenec v názvu zachoval. V současné době je středem zájmu sdružení snaha o obnovu kulturního dědictví, ochranu přírody a rozvoj turistického ruchu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků