Hlavní obsah
Den Evropy 9. května Foto: Evropská unie

Každoročně si 9. května státy Evropské unie připomínají počátek evropské integrace po druhé světové válce oslavou Dne Evropy. V českých městech bude pro širokou veřejnost v rámci těchto oslav uspořádána řada akcí, které proběhnou pod souhrnným názvem Evropské dny 2013.

Den Evropy 9. května Foto: Evropská unie
Česko si 9. května připomene Den Evropy

Den Evropy připomíná vyhlášení Schumanovy deklarace 9. května 1950, ve které francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman navrhl novou formu politické spolupráce v Evropě. Jejím cílem bylo vyloučit v budoucnu válečný konflikt mezi evropskými státy.

Schumanův plán obsahoval výčet přesných a rychle uskutečnitelných kroků, které měly po zkušenostech z první a druhé světové války zaručit, aby konflikty mezi Německem a Francií byly do budoucna nejen nemyslitelné, ale také materiálně nemožné.

Základem mělo být vytvoření nadnárodní evropské instituce, která by řídila společnou spolupráci v oblasti produkce uhlí a oceli - významných strategických surovin pro zbrojní průmysl. Na základě Schumanovy deklarace byla za necelý rok podepsána smlouva, která založila Evropské společenství uhlí a oceli. Kromě Německa a Francie se připojila také Itálie a státy Beneluxu. Vznikly tak základy společenství, které dnes nazýváme Evropskou unií.

U příležitosti oslav Dne Evropy proběhne ve dnech 6. - 13. května v celé České republice řada koncertů, výstav, promítání filmů a konferencí s evropskou tematikou pod souhrnným názvem Evropské dny 2013.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků