Hlavní obsah
Eva Jiřičná. Foto: Magistrát Města Zlína

Cenu města Zlína získá architektka Eva Jiřičná

Světoznámá architektka a designérka Eva Jiřičná se stane držitelkou Ceny města Zlína za rok 2018. Získá ji za celoživotní dílo v oboru architektury a šíření dobrého jména svého rodiště, města Zlína.

Eva Jiřičná. Foto: Magistrát Města Zlína
Cenu města Zlína získá architektka Eva Jiřičná

„O udělení ceny rozhodli ve čtvrtek 7. února na svém zasedání zlínští zastupitelé. V tajném hlasování získal návrh 36 hlasů, tedy všech zúčastněných zastupitelů,“ informoval tiskový mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

„Paní Evě Jiřičné k získání Ceny města Zlína moc blahopřeji. Jsem opravdu rád, že cenu získala rodačka ze Zlína, která je osobností celosvětového renomé. Pro naše město toho udělala hodně a já ji za to děkuji,“ řekl primátor Jiří Korec.

Eva Jiřičná se narodila 3. března 1939. Vystudovala obor architektury na ČVUT v Praze, potom AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera. Od roku 1967 pracovala v pražském ÚBOKu (Ústav bytové a oděvní kultury).

V létě 1968 odjela na stáž do Londýna, ale československé úřady jí zabránily v návratu po srpnové okupaci. Proslavila se díky interiérům londýnských a newyorských módních obchodů a butiků. Pro její stavby je charakteristické použití skla a betonu, je známá také díky návrhům skleněných schodů. V Londýně má architektonické studio a od roku 1999 s Petrem Vágnerem pražský ateliér AI Design.

Eva Jiřičná žije ve Velké Británii, často ale cestuje, a to i do Zlína. Je nositelkou Řádu britského impéria a v roce 2011 převzala čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V roce 2013 obdržela ve Velké Británii cenu za mimořádný přínos postavení žen v architektuře nesoucí jméno britské architektky Jane Drewové.

Její práce je velmi významná i ve Zlíně. Například vzdělávací komplex Univerzity Tomáše Bati, který navrhla společně se svým pražským kolektivem, se stal Stavbou roku 2017 Zlínského kraje.

Cena města Zlína za rok 2018 bude udělena Evě Jiřičné 4. dubna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků