Hlavní obsah
Studenti Palackého univerzity v Olomouci se setkali se zástupci organizací, zapojených do mezinárodní spolupráce, a navštívili i jejich projekty. Foto: Foto pro Charitu ČR Zuzana Daubnerová

Centra domácí péče v Moldavsku poskytují starším lidem šťastnější život

Existuje obecný předpoklad, že senioři potřebují pouze léky a fyzickou terapii. To ovšem není tak docela pravda. Aby jejich život mohl být naplněn, potřebují také pomoc s domácími pracemi a interakci. Moldavská centra domácí péče poskytují takovou péči s nezbytnou podporou České republiky.

Studenti Palackého univerzity v Olomouci se setkali se zástupci organizací, zapojených do mezinárodní spolupráce, a navštívili i jejich projekty. Foto: Foto pro Charitu ČR Zuzana Daubnerová
Centra domácí péče v Moldavsku poskytují starším lidem šťastnější život

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou hlavní příčinou úmrtí moldavské populace nemoci oběhového systému. Neustále roste také výskyt poruch duševního zdraví. Oba tyto problémy řeší Centra Estera v Kišiněvě a Rebeca v Balti, vytvořená s podporou Charity ČR a České rozvojové agentury.

Ve střediscích Rebeca a Estera se řeší nejen lékařské péče pacientů, ale také pomoc s domácími pracemi a nedostatek sociální interakce. Návštěvníkům center jsou k dispozici pračka, sprcha a společný prostor s televizí a hrami, ale také zahrada, kde mohou pacienti chodit a relaxovat.

Obě centra poskytují lékařským odborníkům školení v péči o pacienty. Všechny zdravotní sestry pracující v centru jsou připraveny poskytnout důkladné informace o všech zdravotnických zařízeních používaných v centrech. I když to není hlavní priorita center, vytvářejí pracovní příležitosti, což také pomáhá rozvoji zdravotnictví v Moldavsku.

Pozoruhodné je, že centrum Estera se nachází v Balti, které leží v severní části Moldavska. Zatímco většina nevládních organizací je soustředěna v hlavním městě Kišiněvě, Estera vznikla na velmi potřebném místě, kde je poptávka po takovém centru nejvyšší. Největší koncentrace starších lidí v Moldavsku je totiž právě na severu země.

V červnu odjela do Moldavska na exkurzi skupina patnácti studentů a tří učitelů z Katedry rozvojových a environmentálních studií (se zaměřením na mezinárodní rozvoj) na Univerzitě Palackého v Olomouci. Cílem bylo setkat se se zástupci organizací, zapojených do mezinárodní spolupráce, a navštívit jejich projekty.

Moldavsko je jednou ze zemí příjemců programů, které dostávají podporu z oficiální rozvojové pomoci České republiky. Centra v Balti a Kišiněvě byla realizována Charitou ČR za finanční podpory České rozvojové agentury. Návštěva těchto dvou středisek naučila studenty, jak je realizována rozvojová spolupráce v oblasti zdravotnictví. Návštěva Estery zahrnovala ukázku lékařského vybavení a vyprávění příběhů některých pacientů.

Jeden příklad za všechny. Jedno z center pomohlo staršímu muži; jeho příbuzní ale odešli za prací do zahraničí a nikdy se nevrátili. Sousedé nebyli v pozici, aby mu mohli poskytovat stálou péči. Jeho zdravotní stav nebyl akutní, nemohl se však osprchovat sám, prát si šaty ani uklidit dům. Jeho největším snem bylo žít v čistotě. Sestry z Estery ho přivedly do centra, umyly ho, vypraly mu šaty a uklidily jeho byt. Krátce po těchto událostech muž zemřel, šťastný a spokojený.

Toto není příběh zázračného uzdravení, je to však příběh o tom, jak sprcha a možnost mít na sobě čisté oblečení jsou někdy nezbytné k tomu, aby se člověk cítil šťastným.

Mezi studenty Palackého univerzity, kteří střediska péče navštívili, byla také Daria Rabinovitsch:

„Naše cesta jasně ukázala, že tato centra nejsou významná pro seniory jen tím, že poskytují potřebnou pomoc starším nemocným a zdravotně postiženým. Tato centra znamenají mnohem více. Mění životy, často opomíjené starší populace, k lepšímu.”

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků