Hlavní obsah
Logo soutěže. Foto: Zlínský kraj

Celostátní ocenění Nositel tradice lidového řemesla putuje i letos do Zlínského kraje

Ocenění ministra kultury Nositel tradice lidového řemesla získají další řemeslníci Zlínského kraje. Tamní mistři získávají dané ocenění pravidelně.

Logo soutěže. Foto: Zlínský kraj
Celostátní ocenění Nositel tradice lidového řemesla putuje i letos do Zlínského kraje

„Tradiční a lidová kultura tvoří nedílnou součást kulturního dědictví každé země. Nejvyšším oceněním v této oblasti je titul Nositel tradice lidového řemesla. Jsem rád, že řemeslní mistři z našeho kraje dostávají toto ocenění pravidelně," uvedl Miroslav Kašný, radní Zlínského kraje pro oblast kultury, památkové péče, církve, mládeže a sportu.

Ocenění a titul Nositel tradice lidového řemesla v roce 2019 obdrží manželé Petr a Zlatuše Hejdovi z Hluku za práci s kůží/krojové kožené doplňky – boty, střevíce, brašny, opasky a Pavel Horák z Karolinky za práci se sklem – jeho leptání a broušení.

„S udělením titulu Nositel tradice lidového řemesla je spojeno propůjčení ochranné známky Nositel tradice prostřednictvím licenční smlouvy jednotlivým výrobcům. Ocenění převezmou tito tvůrci v rámci Národního zahájení Dnů evropského kulturního dědictví v Litomyšli v pátek 6. září, zároveň se představí v rámci Dne Zlínského kraje 21. září,“ dodala krajská tisková mluvčí Adéla Kousalová.

Cílem projektu je zachovat tradiční řemesla, kterým hrozí zánik, zdokumentovat jejich postupy a předávat tyto dovednosti dalším generacím.

Kandidáti, kteří jsou navrženi na ocenění, musejí prokázat komplexní znalost svého oboru a vynikající kvalitu zhotovovaných výrobků. Současně se hodnotí jejich činnost v oblasti prezentace a popularizace dané výroby i snaha o to, aby předávali své znalosti dalším zájemcům a pokračovatelům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků