Hlavní obsah
Senioři z bohumínského Domova Cesmína překvapeně čtou dopisy od místních tanečníků ze souboru Radost&Impuls. Foto: Centrum sociálních služeb Bohumín

Bohumínští tanečníci píší dopisy seniorům z domovů

Dojemná setkání na dálku zažívá v těžkých koronavirových časech šedesátka seniorů z městského Domova Cesmína v Bohumíně. Právě na tuto skupinu obyvatel dopadla omezení vlády velmi tvrdě. Návštěvy blízkých a kontakt s vnějším okolím jsou pro ně už dva měsíce tabu.

Senioři z bohumínského Domova Cesmína překvapeně čtou dopisy od místních tanečníků ze souboru Radost&Impuls. Foto: Centrum sociálních služeb Bohumín
Bohumínští tanečníci píší dopisy seniorům z domovů

Tanečníci z bohumínského souboru Radost a Impuls proto vzali do ruky tužku a papír a začali psát seniorům vřelé dopisy. To vše v rámci projektu Radost dělá Radost. A dědečci s babičkami jim spontánně odepisují.

„Oslovili nás pracovníci, kteří vedou mladé lidi v tanečním souboru Radost&Impuls, jestli by děti nemohly potěšit naše seniory a napsat jim dopis, nakreslit obrázek nebo poslat malý dárek,“ líčí začátek přátelství na dálku ředitelka bohumínského centra sociálních služeb Petra Chalupová.

Děti vytvořily celkem šedesát dopisů a společně s obrázky a dárečky je zaslaly do domova. Jeho pracovníci pak předali poštu jednotlivým klientům, eventuálně pomohli s přečtením. Překvapení senioři začali na nečekanou korespondenci spontánně odpovídat.

„Někteří zvládají napsat odpověď sami, jiní vzkazy diktují ošetřovatelům a ti je pak přepisují do počítače a posílají mailem. Klasické papírové psaní předáváme vedoucím souboru, kteří je pak distribuují jednotlivým dětem,“ vysvětluje Chalupová.

Mladí tanečníci, kteří by za normálních okolností těšili svým vystoupení početné publikum nebo sbírali medaile na soutěžích, tak místo toho objevují kouzlo komunikace, která pomalu upadá v zapomnění. Díky tomu se bohumínští senioři necítí tak osamělí.

Na první osobní návštěvy totiž budou muset vydržet do konce května, některé domovy zvažují až červnový termín. Po rozvolnění přísných opatření v zařízeních pro seniory chce Radost & Impuls navštívit dědečky a babičky a na zahradě je potěšit tanečním vystoupením.

Dopisování v koronavirové době není jednou dobročinnou aktivitou, díky níž mají bohumínští senioři žijící v domovech pestřejší dny. Už pátým rokem funguje v Bohumíně projekt Hodinový vnuk, do něhož je zapojena dvacítka bohumínských gymnazistů a středoškoláků. Z Bohumína se tato myšlenka rozšířila i do dalších českých měst.

Ještě před koronavirovou krizí navštěvovali studenti seniory v místních domovech osobně a trávili s nimi volný čas.

„Po vyhlášení nouzového stavu sestavili naši členové vědomostní kvízy pro seniory z moravskoslezských domovů. Aktuálně jednáme s jednotlivými zařízeními, kdy se do nich budeme moci vrátit osobně. V první vlně totiž budou zřejmě otevřeny jen pro nejbližší rodinné příslušníky,“ vysvětlil duchovní otec projektu Ivan Sekanina s tím, že do té doby se pro ně pokusí vymyslet alespoň venkovní program v podobě koncertu či vystoupení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků