Hlavní obsah
Budoucí podoba nového kolumbária na hřbitově v Novém Bohumíně. Foto: město Bohumín

Bohumínské hřbitovy dostanou nová kolumbária i rozptylovou loučku

Nová kolumbária přibydou ještě letos na dvou bohumínských hřbitovech. Radnice do nich investuje přes jeden milion korun. Spolu s nimi zrealizuje město i vznik rozptylové loučky. Mezi pozůstalými je o ni zájem, nejbližší je totiž až v Karviné nebo Havířově.

Budoucí podoba nového kolumbária na hřbitově v Novém Bohumíně. Foto: město Bohumín
Bohumínské hřbitovy dostanou nová kolumbária i rozptylovou loučku

„Na žádném z našich hřbitovů kolumbárium dosud nemáme. Jediné funguje přímo uvnitř smuteční obřadní síně ve Starém Bohumíně. Její interiér ale chceme příští rok rekonstruovat, a tak se musíme v předstihu postarat o důstojné přemístění uložených uren. S obnovením kolumbária tady už nepočítáme. Přístup k němu je do patra a po točitých schodech, což je pro starší generaci absolutně nevhodné. Navíc jeho návštěvu je nutné předem domlouvat. Smuteční síň není běžně přístupná tak jako hřbitovy. Vloni jsme proto objížděli místa posledního odpočinku v jiných městech a hledali inspiraci. Nakonec jsme se rozhodli pro vznik nových kolumbárií rovnou na dvou hřbitovech, a to ve Starém a Novém Bohumíně,“ uvedl starosta Petr Vícha.

Nová kolumbária by měla sloužit nejen k uložení pohřebních uren, ale také k vystavení fotografií zemřelých i k umístění drobných předmětů jako jsou svíčky, květiny či věnečky. Jejich stěny budou z červených cihel a umělého kamene tak, aby vzhledově korespondovaly s historickými červenými stavbami, které jsou pro Bohumín charakteristické.

„Po vzniku nových kolumbárií se kapacita zvýší ze současných 150 schránek, kterými disponuje smuteční síň, na dvojnásobek. Na starobohumínském hřbitově bude mít kolumbárium prozatím tři řady s 216 místy, na novobohumínském to budou dvě řady s kapacitou pro téměř 100 uren. Velikost jednotlivých schránek jsme dimenzovali tak, aby se do ní vešly až čtyři urny v ozdobných obalech,“ sdělil Jan Hock z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice. Dodal, že město už v předstihu vyčlenilo prostor na jejich případné rozšíření.

Cihlová kolumbária doplní ještě letos rozptylová loučka. Počítá se s ní ve Starém Bohumíně nedaleko stěn se schránkami pro pohřební urny. V příštím roce je pak v plánu rekonstrukce interiéru zdejší smuteční obřadní síně. Náklady na její proměnu odhaduje radnice na několik milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků