Hlavní obsah
Jedno ze stanovišť najdou cyklisté u kapličky Pustyňa. Foto: Lucie Balcarová

Bohumín dokončil ekologickou stezku za pokladem, zábavu bude nabízet pět let

Interaktivní hra nazvaná Bohumínská stezka za ekopokladem pro děti a jejich rodiče, která už od léta baví rodiny v parku Petra Bezruče v centru Bohumína, má od tohoto týdne větší sestru. Je určená turistům a cyklistům, kteří díky ní poznají zajímavá místa ve městě i jeho okolí.

Jedno ze stanovišť najdou cyklisté u kapličky Pustyňa. Foto: Lucie Balcarová
Bohumín dokončil ekologickou stezku za pokladem, zábavu bude nabízet pět let

Kdo už na zimu turistické boty či kolo schoval, nemusí zoufat, stezka bude v provozu celoročně minimálně příštích pět let. Na realizaci celého projektu, který radnici přišel na 150 tisíc korun, přispěl městu Moravskoslezský kraj.

„Díky dotaci kraje jsme mohli do Bohumína dostat zase o něco více zábavy spojené s ekologickým podtextem. Už v červnu jsme odstartovali provoz interaktivní stezky pro nejmenší, teď jsme projekt dokončili zprovozněním velkého soutěžního turistického a cyklistického okruhu,“ řekl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Princip obou stezek je stejný. Na soutěžící čeká deset stanovišť a po splnění úkolu i zasloužená odměna. Na některém ze tří bohumínských infocenter si musejí vyzvednout soutěžní kartu či skládací mapu. Infocentra najdou lidé v Penzionu ve věži u zdejšího aquacentra, na radnici nebo v domě Pod Zeleným dubem ve Starém Bohumíně.

V soutěžní kartě i mapě jsou podrobné informace k projektu včetně konkrétních stanovišť, které jsou rozmístěny skoro ve všech městských částech Bohumína, dvě najdou soutěžící dokonce v Polsku. V rámci soutěžního okruhu se podívají například k soutoku Odry s Olší, „záblastské“ studánce, Švédskému kříži nebo k nově otevřené rozhledně na polské straně meandrů řeky Odry.

Do deseti volných políček na kartičkách označí soutěžící svou návštěvu na daném místě speciálními kleštičkami. Ty jsou ukryty na stanovištích v zelených budkách s logem Plastíka a Kartonky, což jsou postavičky celého projektu.

„Po odevzdání vyplněné karty v případě malého okruhu či trhací mapy v případě velkého okruhu si zájemci mohou vyzvednout dárek. Pro malé máme připraveno látkové frisbee, pexeso či reflexní přívěšek. Dospělí soutěžící ocení novou skládací cyklomapu,“ prozradil místostarosta.

Malý okruh určený dětem je koncipován jako ekologické putování, během něhož se z informačních panelů dozvědí zajímavosti o životním prostředí i jednoduché návody, jak lze chránit naši Zemi. Za čtyři měsíce si jej už vyzkoušelo 350 dětí. Velký okruh je spíše motivací, jak vylákat Bohumíňáky i přespolní ven z pohodlí domova, a zavést je k různým zajímavostem napříč městskými částmi Bohumína.

„Smysluplné trávení volného času a aktivní způsob života se pojí s pozitivním přístupem k přírodě. A my chceme do přírody přilákat co nejvíce lidí, chceme je zvednout je od počítačů a televizí. Když se v tomto prostředí budou pohybovat a oblíbí si jej, je větší šance, že o něj budou chtít pečovat, chránit jej a zachovat pro další generace,“ uzavřel Lumír Macura.

Bohumínská stezka za ekopokladem bude přístupná celoročně. Unikátní projekt podpořil Moravskoslezský kraj, který uhradí šedesát procent nákladů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků