Hlavní obsah
Foto: archiv pořadatele

Bitvu o Midway a bitvu v Ardenách spatří návštěvníci Centrálního parku Prahy 13

V sobotu 7. června se okolí Nepomuckého rybníka v Centrálním parku Prahy 13 pod tubusem metra promění v bojiště. Od 9 do 17 hodin zde proběhnou akce spojené s rekonstrukcí jedné z rozhodujících bitev 2. světové války - bitvy u ostrovů Midway v Tichém oceánu, která se odehrála 3. – 7. června 1942.

Foto: archiv pořadatele
Bitvu o Midway a bitvu v Ardenách spatří návštěvníci Centrálního parku Prahy 13

Drtivá porážka japonského loďstva americkým námořnictvem znamenala obrat ve vývoji války v Tichomoří. Japonci od té doby již jen ustupovali a bránili přístupy k japonským ostrovům.

Atraktivní akci pod názvem Dětský den s bitvou o Midway pořádají Midway Mini Navy Club Brno o. s. a Petr Vodák ve spolupráci s MČ Praha 13, modelářskými kluby a řadou dalších organizací.

„Záštitu nad akcí převzali starosta Prahy 13 David Vodrážka a plk. v. v. Emil Boček, veterán RAF. Po celý den budou v okolí Nepomuckého rybníka k vidění statické ukázky obřích modelů lodí, letadel, ponorek, tanků a bojových prostředků z období 2. světové války a další dobové vojenské techniky, táborů RAF a US Air Force. Budou se zde pohybovat vojáci, námořníci a admirálové v dobových uniformách. Současně budou probíhat soutěže o ceny a další doprovodný program,” informoval mluvčí radnice Samuel Truschka.

Hlavními body programu budou dvě velké rekonstrukce bitev:

V 11.00 - rekonstrukce tankové a letecké bitvy Midway a bitvy v Ardenách.

V 15.00 - námořní bitva Midway obřích válečných lodí, ponorek a letadel, torpédových a raketových člunů. Dobové scény zahrají obří modely modelářů z Brna a Prahy.

V mezičasech budou k vidění ukázky vylodění tanků a obrněných vozidel nebo ukázky civilních lodí, plachetnic a zaoceánských parníků. Vše za doprovodu melodií z období 2. světové války.

Informace najdete na www.praha13.cz a www.bitvamidway.cz.

Bitva proběhla od 3. do 7. června 1942,cílem bylo zničit americké loďstvo, které se nepodařilo zlikvidovat při přepadení Pearl Harbouru. Opak se stal pravdou, Američani ztratili 1 letadlovou loď, Yorktown, torpédoborec a asi 150 letadel, mrtvých bylo 307. Japonce zaskočili nepřipravené, výhodou byl i radar.

Japonské ztráty - 4 letadlové lodě, Akagi, Kaga, Hirjú a Sorjú. těžký křižník Mikuma, 248 letounů, 8 hydroplánů, 3057 mužů. Na vině byla nerozhodnost velitele admirála Naguma, vyčkávání při přezbrojování letadel a rozptýlenost flotily.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků