Hlavní obsah
V akci: 5. prapor polních myslivců Česká Skalice Foto: Petr Lazurko

Bitva u České Skalice vypukne 28. června

Pro návštěvníky České Skalice je na úterý 28. června připraven celodenní tematický program, který vyvrcholí v 19 hodin bitevní ukázkou s názvem Obsazení Skalice pruskými vojsky.

V akci: 5. prapor polních myslivců Česká Skalice Foto: Petr Lazurko
Bitva u České Skalice vypukne 28. června

Bitva u České Skalice je jednou z mnoha bitev prusko-rakouské války, které si letos v rámci 150. výročí připomínáme. Na začátku června se uskutečnil kulturní program na Vysokově, o nadcházejícím víkendu můžete zavítat do Trutnova a po návštěvě České Skalice můžete – stejně jako kdysi vojáci – pokračovat na Chlum, kde došlo k rozhodujícímu střetnutí a kde vzpomínkové akce vrcholí.

V České Skalici jsou akce situovány do několika míst. Od 9 do 14 hodin jsou v přírodní rezervaci Dubno připraveny prohlídky bojiště s průvodcem. Návštěvníci jsou žádáni, aby využili parkovací plochy u ATC Rozkoš a vyčkali příjezdu kyvadlové dopravy, která vyjíždí z vlakového nádraží a přes Autocamping Rozkoš sváží zájemce o prohlídku bojiště přímo na místo. Na cestě zpátky lze v případě zájmu vystoupit již u vojenského hřbitova a prohlédnout si toto pietní místo, kde se nachází více než 60 hrobů a pomníků.

Od 12 do 17 hodin bude v Barunčině škole k vidění živý obraz Lazaret a od 17:30 zde FS Barunka spolu se souborem :II:RITORNELLO:II: sehraje komponovaný program Byla vojna.

V 17 hodin pak vypukne hlavní program v prostoru Husova náměstí. Čeká vás stylová hudba, tematická vystoupení vojáků a na závěr očekávaná bitevní ukázka. Celodenní program zakončí svým vystoupením kapela TOMY Opočno.

Kromě toho můžete po celý den navštívit Muzeum Boženy Němcové či Regionální informační centrum, kde jsou připraveny výstavy. V Muzeu Boženy Němcové, které bude mimořádně otevřeno do 18:30, je to výstava s všeříkajícím názvem Skalické bojiště 1866 – svědectví nálezů a fotografií. Informační centrum bude otevřeno do 19 hodin a nabídne výstavu mapujícího historii 5. praporu polních myslivců, místního vojenského spolku.

Další informace budou zveřejňovány na webových stránkách www.ceskaskalice.cz, www.centrumrozvoje.eu a FB Regionálního informačního centra Česká Skalice https://www.facebook.com/icceskaskalice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků