Hlavní obsah
Další ze série koncertů na obnovu varhan dobříšském kostele nejsvětější trojice se uskuteční už 23. dubna. Vystoupí na něm soubor Čeští madrigalisté. Foto: Archiv pořadatelů

Benefiční koncert na zámku Dobříš připomene slavné světové madrigalisty

V květnu uplyne 450 let od narození slavného italského renesančního skladatele Claudia Monteverdiho. Madrigaly z jeho pera, ale i od dalších slavných autorů představí 23. dubna v Zrcadlovém sále zámku Dobříš na benefičním koncertu pěvecký sbor Českých madrigalistů s instrumentálním doprovodem.

Další ze série koncertů na obnovu varhan dobříšském kostele nejsvětější trojice se uskuteční už 23. dubna. Vystoupí na něm soubor Čeští madrigalisté. Foto: Archiv pořadatelů
Benefiční koncert na zámku Dobříš připomene slavné světové madrigalisty

Vokální soubor Českých madrigalistů pod uměleckým vedením Veroniky Hádkové doprovodí houslisté Jan Hádek a Jiří Sycha, violoncellista Libor Mašek a cembalista Filip Dvořák. Kromě skladeb od Claudia Monteverdiho zazní také kompozice od Orlanda di Lassa, Giovanniho Giacoma Gastoldiho a dalších renesančních skladatelů 16. a 17. století.

„V závěrečné části koncertu zazní madrigal od Claudia Monteverdiho z opery Orfeus, která byla komponována pro mantovský karneval v roce 1607 a je považována za jednu z nejstarších oper vůbec. S nástupem baroka byla díla Claudia Monteverdiho na dobu téměř 300 let zapomenuta. Až v roce 1887 byla publikována první rozsáhlá Monteverdiho biografie a od začátku a následně v průběhu 20 století jsou jeho skladby opět objevovány a dostávají se na podia koncertních síní,“ říká pořadatel koncertu Ivo Kylar.

Tradice vokálního souboru Čeští madrigalisté sahá až do období první republiky – založen byl v roce 1929. Od počátků fungování se zaměřuje na interpretování slavných českých vokálních skladeb a evropské renesanční hudby a v současné době jej tvoří 18 pěvců. Se svými hudebními programy vystupují celoročně po celé České republice.

Benefiční koncert na obnovu varhan v dobříšském kostele Nejsvětější trojice proběhne 23. dubna od 19 hodin v Zrcadlovém sále zámku Dobříš. Vstupné je dobrovolné. Po březnovém koncertu, na kterém vystoupili studenti z univerzity v Southamptonu se Symfonií č. 1 – Pán prstenů – od Johana de Meije, půjde o druhý letošní benefiční koncert v prostorách rokokového zámku.

Příští koncert v rámci cyklu bude 11. června 2017 od 19:00 v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši. Na tento den, kdy se slaví svátek Nejsvětější Trojice, zazní skladba Missa brevis od Charlese Gounoda v podání Příbramská filharmonie a Svatohorského chrámového sboru a Biblické písně od Antonína Dvořáka. Sbírka na obnovu historických varhan aktuálně čítá 654 tisíc korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků