Hlavní obsah
Projekt je unikátní začleněním areálu do organismu města, kdy reaguje na řeku Moravu i třídu Kosmonautů. Foto: Evžen Entner, Alfa projekt

BEA campus Olomouc zázemím pro rozvoj regionu i moderní čtvrtí

Nová část areálu BEA campusu Olomouc je vyprojektována podle principů moderní polyfunkční městské čtvrti, jež bude otevřena pro volnočasové aktivity a služby pro širokou veřejnost, ale současně se stane zázemím pro expertní firmy a vzdělávací instituce.

Projekt je unikátní začleněním areálu do organismu města, kdy reaguje na řeku Moravu i třídu Kosmonautů. Foto: Evžen Entner, Alfa projekt
BEA campus Olomouc zázemím pro rozvoj regionu i moderní čtvrtí

„Při projektování jsme kladli důraz na vytvoření odpočinkových a zelených ploch, stejně tak jako na funkční pluralitu a urbanistické napojení na okolní zástavbu. Chtěli jsme vytvořit součást zdravého města, kam chodí lidé nejen do zaměstnání, ale i za vzděláním nebo zde aktivně tráví svůj volný čas,“ uvedl architekt Evžen Entner z ateliéru Alfaprojekt Olomouc.

„Campus budujeme postupně, abychom správně naplánovali jeho využívání expertními firmami,“ říká Eva Kubelková ze správní firmy BCO. V BEA campusu dnes sídlí přes 20 společností, z nichž největší prostory využívají ICT firma Tesco SW a Moravská vysoká škola Olomouc.

Podle Kubelkové má celý investiční projekt za cíl propojit unikátní prostředí olomouckého regionu s potřebami podnikání a vzděláváním, které má celosvětový přesah. Nadále se bude v campusu pokračovat v projektech pro mládež jakým byl např. letošní IT Hackathon Junior a připravují se i vzdělávací akce pro seniory.

Rozvoj areálu vítá i CzechInvest, statní agentura pro podporu podnikání a investic. „Rozšířením campusu se otevírá významná příležitost udržet v regionu více kvalifikovaných pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří by jinak odcházeli do jiných krajů. Olomouc je atraktivním místem pro investory z oblasti tzv. sdílených podnikových služeb, kteří vyhledávají lokality se strategickým umístěním v centrech měst s vysoce kvalitním zázemím a zaměstnávají především jazykově vzdělané vysokoškoláky. Tento potenciál však kvůli absenci volných kancelářských prostor nejvyšší kvality nebyl dosud ve městě dostatečně využit,“ informovala ředitelka olomoucké kanceláře CzechInvestu Veronika Pudelová Voltnerová.

„Díky spolupráci odborníků z ICT a akademického světa vznikají v BEA campusu již nyní zajímavá řešení v oblasti řízení energií v domácnostech, internetu věcí a zdravotnické diagnostiky,“ uvádí Marek Vaculík z OKI.

Zároveň s vědecko-výzkumnými aktivitami se BEA campus zaměřuje i na spolupráci se středními školami. Mezi oblíbené akce patří esejistická a prezentační soutěž „V Olomouckém kraji jsem doma. A vždycky budu!“, interaktivní workshopy o managementu a nových médiích, setkání s úspěšnými regionálními podnikateli a letní škola se zaměřením na digitální technologie.

Investorem výstavby BEA campusu Olomouc je společnost RCO, která celý projekt financuje z vlastních zdrojů a bankovního úvěru. Při výběru dodavatelů stavebních prací byl kladen maximální důraz na využití regionálních firem.

Celá výstavba by měla být dokončena v roce 2024.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků