Hlavní obsah
Electra nad Kanadou Foto: Jitka Zvolská

Baťova Lockheed Electra se vrací domů

Letoun Lockheed Electra OK-TCB 1. máje 2017 dorazí na letiště v Otrokovicích. Připomeneme si 80 let od přistání Jana A. Bati po ukončení mezikontinentální obchodní cesty. Připraven je i bohatý doprovodný program, letecká exhibice a výstava v prostorách hangáru.

Electra nad Kanadou Foto: Jitka Zvolská
Baťova Lockheed Electra se vrací domů

V rámci oslav 1. máje zavítá do Zlína a na otrokovické letiště baťovský letoun Lockheed Electra OK-TCB, se kterým Jan Antonín Baťa před osmdesáti lety dokončil svou mezikontinentální obchodní cestu. Tuto jedinečnou příležitost občanům zprostředkovává Nadace Tomáše Bati a město Otrokovice.

Slavnostní přelet nad Zlínem a zakroužení nad Baťovou vilou se uskuteční v pondělí 1. května před 11. hodinou. Poté letadlo přistane na otrokovickém letišti. Slavnostního přistání se zúčastní také potomci Tomáše Bati jr.

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo přílet Lockheed Electra zpět do Otrokovic zrealizovat. Stálo to nemalé úsilí a zástupcům města Otrokovice i majiteli letadla patří velké poděkování. Letectví ke Zlínu a zejména Otrokovicím neodmyslitelně patří, protože tato část baťovské tradice je zde stále velmi silná,“ uvedl Pavel Velev, ředitel Nadace Tomáše Bati.

Vzduch je naše moře.“ Jedno z oblíbených hesel Tomáše Bati, které zřejmě nejlépe vystihuje jeho lásku k letectví, v níž spatřoval budoucnost efektivní dopravy. Letecká doprava nesloužila firmě Baťa pouze k přepravě, ale také k objevování nových možností obchodu. Pro ředitele firmy Baťa se stalo letadlo běžně používaným dopravním prostředkem.

Stejně jako Tomáš Baťa využíval aktivně letadel také jeho nevlastní bratr Jan A. Baťa. Oba během svého života podnikli několik významných leteckých obchodních cest. V letošním roce si připomínáme 80 let od cesty Jana A. Bati, který k jejímu uskutečnění použil mimo jiné i letadlo Lockheed Electra OK-TCB, jehož majitelem je v současnosti Nikola Lukačovič, který celou exhibici umožnil.

„Téma baťovského letectví poskytlo platformu pro realizaci doprovodného programu. Součástí je výstava S Baťou vzhůru do oblak, která ukazuje šíři odkazu baťovského letectví – obchodní lety, výrobu letadel i Pilotní školu. Výstava je instalována na otrokovickém letišti v autentickém prostoru původního baťovského hangáru. Baťovské obchodní cesty představil Jan Herman ve své publikaci Baťa létal z Otrokovic. Křest této knihy bude součástí slavnostního programu. Možnosti současného letectví představí Martin Šonka a jeho letecká exhibice,” uvedla Gabriela Culík Končitíková, projektová manažerka Nadace Tomáše Bati a kurátorka výstavy.

„Velké poděkování patří sponzorům a společnosti Zlín Aricraft, bez jejíž vstřícnosti by se akce neuskutečnila,” řekl Jiří Veselý, místostarosta města Otrokovice.

Časový harmonogram akce  

11.00 hod. Přistání letadla Lockeheed Electra OK-CTB a oficiální zahájení akce. Křest knihy Baťa léta z Otrokovic.

12:00-12:30 hod. Letecká exhibice Martina Šonky, pilota světové série Red Bull Air Race, mistra Evropy a vicemistra světa v letecké akrobacii kategorie unlimited - freestyle.

16:00 hod. Odlet letadla Lockheed Electra  OK-CTB

11:00 – 16:00 hod. Výstava S Baťou vzhůru do oblak v prostorách hangáru

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků