Hlavní obsah
Archeopark Pavlov Foto: Jitka Sobotková

Archeopark Pavlov zve do pravěku

Archeopark Pavlov, unikátní expozice za bezmála sto miliónů korun, přivítal první návštěvníky. Slavnostně byl otevřen v sobotu 28. května za přítomnosti premiéra ČR Bohuslava Sobotky a hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška a dalších hostů.

Archeopark Pavlov Foto: Jitka Sobotková
Archeopark Pavlov zve do pravěku

Expozice nabízí díky moderním audiovizuálním technologiím i klasickým výstavním prvkům jedinečnou možnost putovat do pravěku všem generacím návštěvníků.

„Do dávné historie je uvede jedenáctiminutový film nebo LCD panely představující historii lokality. Nechybí ani autentické archeologické nálezy, včetně nejstarší mapy vyvedené na klu či kosterních pozůstatků,“ řekl Petr Kubín, ředitel regionálního muzea v Mikulově, které bude Archeopark provozovat.

Expozice, která nemá v Evropě obdoby, vznikala rok a půl přímo na místech, kde žili lovci mamutů, a jedna z částí také přímo dokumentuje archeologické nálezy. Celá budova rozkládající se na ploše 1 134 metrů čtverečních je z betonu a je zapuštěná pod zemí. Návštěvníci tak musí i symbolicky vstoupit do jeskyně, pod zem a projít proti proudu času až k nálezům starým více než 25 000 let. Unikátní je také celkový venkovní vzhled a architekt Radko Květ se nechal inspirovat bílými vápencovými skalami Pálavy.

Archeopark je vůbec největší investicí Jihomoravského kraje v oblasti kultury za posledních 15 let. Přispěl na něj 33 milióny korun a 63 miliónů zaplatila Evropská unie.  

„Ne každý ředitel příspěvkové organizace kraje by měl takovou odvahu jako Petr Kubín a zvládnul takové nasazení. Před nedávnem jsme dokončili revitalizaci zámeckých zahrad v Mikulově, souběžně s tím běžela tato největší investice Jihomoravského kraje v novodobé historii krajské samosprávy v oblasti kultury. Jihomoravský kraj tím jasně ukázal, že mu nejde pouze o dálnice, stav dopravní infrastruktury, případně investice do zdravotnictví, školství a sociálních věcí, ale našli jsme také na naše poměry rozsáhlou investici do oblasti kultury - Archeopark v Pavlově. Musím poděkovat také Regionální radě regionu Jihovýchod. Bez evropské dotace by se jenom těžko dala tato záležitost uskutečnit," sdělil hejtman Michal Hašek.

Archeopark Pavlov je otevřen každý den kromě pondělí, základní vstupné je 90 korun, prohlídky jsou individuální, časově neomezené.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků