Hlavní obsah
Mezi dětmi nejvíce bodovala výstava historie hraček. Foto: Veronika J. T. Nováková

100 let republiky. Projekt hustopečské školy nadchl děti i učitele

Základní škola Nádražní Hustopeče se vrátila v čase o sto let zpět. U příležitosti všeobecných oslav výročí vzniku Československa si jako téma svého projektového dne zvolila právě toto významné výročí a připravila originální interaktivní prezentaci s názvem 100 let republiky.

Mezi dětmi nejvíce bodovala výstava historie hraček. Foto: Veronika J. T. Nováková
100 let republiky. Projekt hustopečské školy nadchl děti i učitele

„Každá třída měla svůj vlastní projekt, někdo to pojal jako zmapování sta let sportu, sta let hraček, sta let automobilismu apod. Ty nápady byly různé a jsem moc ráda, že se to podařilo dotáhnout až do té dnešní podoby, kdy si děti vlastně vzájemně prohlédnou své výtvory a něco nového se dozví,“ představila výstavu ředitelka školy Iva Matějíčková.

První myšlenka tohoto projektu vznikla již o prázdninách a s prvním školním dnem tak jednotlivé třídy mohly začít připravovat své společné dílo. „Dali jsme tomu nějaký jednotný styl, ale učitelé už si sami vymýšleli témata i zpracování. Když jsme to teď dali všechno do tělocvičny, tak teprve vidíme ten celek a musím říct, že jsme překvapení, kolik materiálu se podařilo sesbírat,“ doplnila učitelka a koordinátorka výstavy Eva Siegelová.

Během jednoho dne se tak v tělocvičně vystřídaly všechny třídy a vzájemně si prošly svá stanoviště. Kromě představení tématu si pro ně spolužáci připravili i různé kvízy, dobové aktivity nebo hry. „Ty menší děti si to spíš jenom prochází, koukají a dívají se, protože pro ně je to ještě takové náročnější, ale ti starší žáci se do toho opravdu zapojili naplno a myslím, že to všechny bavilo,“ dodala Siegelová.

Vrcholem dne pak byla zcela jistě secvičená spartakiáda, která neodmyslitelně patří k pohnutým dobám před revolucí. Dívky ji secvičovaly několik týdnů a přiznaly, že to nebylo vůbec jednoduché. „Dívaly jsme se na záznamy, hodně jsme se to snažily odkoukat, aby to vypadalo opravdově. Užily jsme si u toho spoustu srandy a škoda, že nás nebylo víc, aby to mělo ten správný efekt,“ popisuje jedna z žákyň.

Samotné děti asi plně nedocenily atmosféru výstavy, ale starší ročníky musely zatlačovat slzu dojetí, když jim vystavované exponáty nebo aktivity připomněly dobu jejich dětství a mládí. „Já si myslím a doufám, že to v těch dětech něco zanechá,“ uzavírá Siegelová.

Jaké vědomosti si děti z vlastnoruční výstavy odnesly, na to se podívejte v reportáži. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků