Hlavní obsah

Vánoce budou opět na blátě

Vánoce asi dodrží dlouholetou tradici. V nížinách budou na blátě, ale na horách se lyžovat bude. „Skutečně podle meteorologických modelů to zatím tak vypadá,“ řekla Právu Dagmar Honsová z pražského Meteopressu.

Vánoce budou opět na blátě

Informovala, že před třemi lety byla vypracována mezinárodní studie, která se zabývala právě vývojem počasí ve střední Evropě kolem Vánoc, tedy hlavně nad ČR, Německem, Polskem a Slovenskem. Honsová se na ní podílela také.

Ze studie vyplynulo, že ze 72 procent 21. až 22. prosince začne do střední Evropy proudit teplý vzduch od západu a denní teplota stoupne o tři až čtyři stupně. Pod 600 metry nad mořem sníh roztaje. Toto teplé proudění se udrží i přes Štědrý den, ale kolem 26. prosince se nad střední Evropu opět začíná dostávat chladný vzduch od severu a někdy se výrazně ochlazuje. Nižší teploty pak zpravidla vydrží i přes Silvestra.

„Sama jsem si dělala průzkum, jak to bylo s počasím na Štědrý den za posledních 40 let v Praze-Libuši, kde je velká meteorologická stanice. Pouze šestkrát byl sníh a nejvíce ho leželo devět centimetrů,“ uvedla Honsová. Podle jejího osobního názoru letošní Vánoce asi nevybočí z dlouhodobé tradice a lze tedy očekávat oteplení.

To ale neplatí pro nadcházející víkend a celý příští týden, kdy se očekávají mrazivé noci s teplotami až mínus osm stupňů a přes den od mínus tří do nuly. Na horách má nasněžit až 50 centimetrů sněhu a v nížinách by také mělo být bílo, ale sněhu podstatně méně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků