Hlavní obsah
 

Rozzářené hanzovní domy i ruské kolo. Z vánočního Bergenu sálá pohoda

Vánoční pohoda a desetitisíce elektrických svíček na památných domech, turistických atrakcích či na parkových stromech po celém městě charakterizují norský Bergen. Nejen v tomto svátečním čase je ale po Oslu druhé největší město Norska velmi atraktivní destinací pro turisty z celého světa.

 
Rozzářené hanzovní domy i ruské kolo. Z vánočního Bergenu sálá pohoda

Atmosféra Vánoc je v Bergenu cítit z prozářených domů i svátečně upravených výloh, ale hlavně z místních vánočních trhů, před jejichž vstupem ční nad hlavní bránou nápis Bergen Julemarked.

Pobřežní hanzovní domy ve vánočním Bergenu

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Nechybí dětský dobový kolotoč, dominantou je nasvícené ruské kolo a před ním jednotlivé uličky vánočních trhů, kde mohou lidé nakoupit dárky pod stromek či jen pochutiny ke svátečnímu stolu.

Pobřežní hanzovní domy ve vánočním Bergenu.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Vyzdobené je i staré město Bryggen typické svými malebnými norskými domečky, které už tak hrají všemi tradičními barvami. Místní architekturu charakterizují pastelově ostré hanzovní domky z počátku 18. století na severní straně pobřeží.

Vánoční strom před hanzovními domy na pobřeží.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Zajímavostí Bergenu je, že v zimě zde mají obyvatelé teplejší počasí, než je v Česku. Může za to Golfský proud, který naráží na norské pobřeží.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků