Hlavní obsah

Pražané rozsvítili vánoční smrk, přišlo 40 tisíc lidí

Tisíce lidí sledovaly v sobotu v podvečer rozsvícení vánočního stromu na pražském Staroměstském náměstí. Vánoční smrk ze západočeských lesů se nerozsvítil najednou, tisíce malých žárovek a imitace staročeských ozdob se rozsvěcovaly postupně asi dvě minuty. Světelným představením byly na náměstí zahájeny i vánoční trhy, které potrvají do 1. ledna.

Pražané rozsvítili vánoční smrk, přišlo 40 tisíc lidí

Hlavní pražský vánoční strom, který vyrostl u obce Holoubkov na Rokycansku, je letos laděn do tónů zlaté, červené, bílé a medové. Zdobí ho napodobeniny slaměných ozdob, velké perníčky ve tvaru sněhuláků či zvonků a nasvícené červené mašle. Špičku téměř třicetimetrového smrku zakončuje klasická zlatá vánoční špice. Veškerá symbolika letošních staroměstských Vánoce odkazuje k staročeské tradici.

Rozsvícení vánočního smrku v centru Prahu přihlíželo na 40 000 lidí.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Trubač ve věži radnice na Staroměstském náměstí

Foto: Jan Handrejch, Právo

Rozsvěcení stromu předcházel koncert sborů, které na náměstí zpívaly celé odpoledne. Kromě českých zpěváků vystoupili i sboristé z Polska, Maďarska, Ruska nebo Finska. Samotné rozsvícení, které doprovázely světelné efekty a dynamická hudba, přijali lidé na náměstí s nadšením a potleskem. Organizátoři odhadují, že přišlo na 40 000 lidí.

Rozsvícený vánoční strom v centru Prahy

Foto: Jan Handrejch, Právo

Na místě bylo několik vozů záchranné služby i hasiči, přilehlé uličky byly zataraseny zábranami. Magistrát také předem upozorňoval, že na náměstí by neměly chodit rodiny s kočáry a dětmi do šesti let. Přesto jich byly na náměstí desítky, v hustém davu lidí se jen těžko prodíraly.

Strom na Hradě rozsvítila první dáma Klausová

Vánoční trhy začaly na Staroměstském a Václavském náměstí. Ve stáncích jsou k dostání staročeské speciality jako bramborové lokše, zelňačka nebo buchty. Lidé se mohou zahřát u stánků se svařeným vínem, prodej tvrdého alkoholu, ale třeba i grogu, je zakázán.

Vánoční trh na Staroměstském náměstí v Praze

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Vánoční stromy se v sobotu rozsvěcovaly i na jiných místech metropole. Na Jiřském náměstí Pražského hradu rozsvítila strom manželka prezidenta Livia Klausová, která tím také odstartovala vánoční část veřejné sbírky, jejíž výtěžek bude věnován na pomoc sociálně znevýhodněným dětem. Strom se v sobotu poprvé rozzářil také na Kubánském náměstí v Praze 10 nebo v Břevnově v Praze 6.

Vánoční stromy ovšem v sobotu rozsvítili i v ostatních městech České republiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků