Hlavní obsah
 

Mikuláš klepe na dveře

Už za čtyři dny budeme v ulicích potkávat Mikuláše s anděly a čerty. Pokud ještě někteří z nás uvažují, že by se za tyto postavy převlékli a dodrželi tak letitou tradici, je nejvyšší čas podívat se, kde se dá sehnat ten správný kostým.

 
Mikuláš klepe na dveře

Někdo ho má doma a jen případně poupraví či vylepší, co je potřeba. Jiní zase navštíví půjčovnu kostýmů. Těm, kteří se rozhodnou pro tuto variantu, už mnoho času nezbývá. Přestože je půjčoven poměrně dost, už mají velkou část mikulášské výbavy rozebranou nebo zamluvenou.

Půjčovné se pohybuje od pěti set korun výše za den a kostým. Záleží na druhu. Nejdražší bývá mikulášské vybavení, následují kostýmy čerta a nejlevnější je andělský převlek. Kostýmy se dají i koupit, tam už jsou ceny mnohem vyšší.

Proč se vlastně do kostýmů vždy 5. prosince převlékáme? Tradice vznikla při oslavách masopustu, který byl vždy spojen s rejem masek neboli maškar. Ještě v 18. století v masopustních průvodech chodili třeba až čtyři Mikulášové, kteří byli doprovázeni čerty, anděly a dalšími maskami. Postupně se počet Mikulášů eliminoval a nyní lze na ulicích potkat vždy jednoho s andělem a čertem (u těch na počtu nezáleží).

Také kostýmy se liší, záleží na zdrojích. Právě v půjčovnách či prodejnách lze pořídit téměř dokonalou výbavu. Ale ani mikulášská výstroj z domácích zdrojů za ní nemusí zaostávat. Stejně nakonec záleží na pocitech dětí, které na Mikuláše s čertem a andělem čekají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků