Hlavní obsah
Citróny pomohou v boji proti zápachu z umyvadla, dřezu, ale i lednice. Foto: Profimedia.cz

Jak si vytvořit vlastní čisticí prostředky pro vánoční úklid

Chemie dnes v každé domácnosti hraje prim, ale jde to i bez ní. Aby se váš domov leskl čistotou, velmi snadno dosáhnete i s několika jednoduchými surovinami. Váš úklid tak bude nejen cenově dostupný, ekologicky šetrný, ale i velmi snadný a zdravotně nezávadný.

Citróny pomohou v boji proti zápachu z umyvadla, dřezu, ale i lednice. Foto: Profimedia.cz
Jak si vytvořit vlastní čisticí prostředky pro vánoční úklid

Základní suroviny

Voda - u jakéhokoli receptu, který obsahuje vodu, můžete experimentovat s perlivou vodou. V závislosti na znečištění mohou bublinky napomoci skvrny odstranit a zvýšit čistící sílu.

Bílý ocet - je skvělý přírodní dezinfekční prostředek a lapač zápachu. Používejte ho v koupelně k odstranění nečistot, zbytků mýdla a usazenin tvrdé vody ve vaně či umyvadle. Funguje dobře na koupelnové a kuchyňské plovoucí podlahy a dlaždice. Dokonce je natolik šetrný, že jeho roztokem ošetříte i podlahy ze dřeva.

Citrónová šťáva - často vídáme na pultech čisticí prostředky s vůní citrusů. Proč nevyužít ty skutečné?

Peroxid vodíku (kysličník) - je antibakteriální, výborně se hodí proti plísním, houbám a podobně. Pro čistění je ideální a hlavně bezpečný.

Univerzální čistič

Smíchejte v rozprašovači: 1 šálek bílého octa a 1 šálek vody (ideálně perlivou, např. ze sodastreamu, která zvýší čistící sílu.)

Čistič skla

Smíchejte v rozprašovači: 1 šálek čistého alkoholu, 1 šálek vody, 1 lžíci bílého octa

 Univerzální čisticí pasta

Smíchejte citrónovou šťávu s jedlou sodou (50:50) a vytvořte hustou pastu podle potřeby. Alternativní způsob: Rozřízněte citrón na dvě poloviny a jejich vnitřní plochu posypte jedlou sodou. Pastou nebo posypanými citrony zatočíte se skvrnami na různých typech povrchu. Citrónová šťáva působí jako přírodní bělidlo, proto nejdříve otestujte její účinky na skrytém místě.

 Lak na nábytek
Smíchejte 1 šálek olivového oleje s 1/2 šálku citrónové šťávy a použijte k vyleštění nábytku ze dřeva. Naplňte směsí rozprašovač, postříkejte a doleštěte měkkým hadříkem, aby se nábytek rozzářil. Citronová šťáva rozpustí špínu a skvrny, zatímco olivový olej dřevo chrání a dodává mu potřebný lesk.
Odstraňovač zápachu v kuchyni

Použijte vymačkané citróny v boji proti zápachu z umyvadla, dřezu, ale i lednice! Vymačkejte citronovou šťávu do umyvadla a dřezu a nechte působit. V lednici se nepříjemných pachů zbavíte snadno, pokud na talířek položíte rozkrojený citron posypaný kuchyňskou solí.

Antibakteriální všestranný čistič

Budete potřebovat 3% peroxid vodíku a rozprašovač. Stačí nalít peroxid vodíku do rozprašovače a použít ho jako všestranný čisticí prostředek pro domácnost. Skvěle funguje na stěny, okna, podlahy a zrcadla. Můžete ho nastříkat i do toalety nebo sprchy, nejlépe funguje, když ho necháte pár minut ještě působit.

Podlahový čistič

Jeden kbelík horké vody, do kterého vlijete 1 šálek 3-5% peroxidu vodíku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků