Hlavní obsah
 

Díky netradiční žádosti o ruku mají v Libišanech vánočně nejnazdobenější dům

Petra Vondráková z Libišan na Pardubicku miluje Vánoce. Každý rok proto s partnerem svůj dům náležitě zdobí. Loni měli přes 20 tisíc žároviček, letos chtěl ale její partner nazdobit dům i okolí 100 tisíci LED žárovičkami. Důvod měl jasný, chtěl Petru požádat o ruku...

 
Díky netradiční žádosti o ruku mají v Libišanech vánočně nejnazdobenější dům

Na krásně vyzdobeném domku, který svítí do dáli, je přesně 105 tisíc LED žároviček. Přítel Petry Vondrákové tuto velkolepou výzdobu spojil s netradiční žádostí o ruku.

„Tento počet byl jeho nápad. Chtěl navodit výjimečnou atmosféru a požádat mě o ruku,“ zmiňuje zvesela Petra Vondráková, která na žádost samozřejmě odpověděla ano.

Dům zdobili i v loňském roce, ale to měli jen okolo 21 tisíc žároviček. Změna je to tedy velká.

Na velkolepé výzdobě pracovali už několik měsíců. „Začínala jsem někdy v půlce září a přítel se ke mně pomalu přidával, protože kam nedosáhnu, tak to bylo jenom na něm. Máme tady dřevěná zvířátka, betlém se zvířátky, mini vesničku a spoustu světýlek, přičemž většinu z toho jsme sami vyráběli,“ představuje výzdobu Vondráková.

S velkým množstvím světýlek je spojeno také mnoho kabelů. „Máme tady 105 tisíc LED žároviček, přes 4 tisíce metrů svítící délky, 882 metrů přívodního kabelu k řetězům, 485 metrů prodlužovaček, 350 zásuvek, nějakou přepěťovou ochranu, 4 chytré zásuvky, měřič spotřeby, 150 kusů traf a 85 ovládacích modulů,“ vyjmenovává milovnice Vánoc.

Výzdoba stála prý hodně peněz, za které by mohli jet na luxusní dovolenou. Ale nelitují, protože Vánoce a výzdobu mají moc rádi. Spotřeba za svícení je zhruba okolo 1350 Wattů.

Se sousedy ohledně své výzdoby vycházejí dobře, líbí se jim to a při výzdobě je dokonce podporovali a přidali nějaké prvky do dekorace, jako třeba větvičky a chvojí.

Svými světýlky překonali rekord, který v České republice dosud držel pan Trunec z Chotovic u Litomyšle. Věří ale, že se na ně nezlobí, dokonce ho byli navštívit, aby ho ujistili, že to neberou jako soutěž. „Já myslím, že pan Trunec je rozumný a že to bere sportovně. Rozhodně s ním nesoutěžíme. Bylo za tím úplně něco jiného,“ shrnuje Vondráková.

Dům rozsvítí každý den v 17 hodin a svítí až do 21 hodin. Takhle tomu bude do Tří králů.

Na vánoční atrakci se začali sjíždět i lidé z okolí. „Dostala jsem doporučení se sem jet podívat, jsem z Pardubic a je to teda nádherné. Hlavně děti jsou nadšené,” svěřila Novinkám mladá maminka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků