Hlavní obsah
Soška Pražského Jezulátka Foto: Novinky

Děti se ptají, jestli je Jezulátko chlapec nebo děvče

Mnozí věří, že je to anděl. Jiní ho považují za Ježíše. Ale co je Jezulátko ve skutečnosti? A především: je to tedy chlapec nebo děvče? To je otázka, která zaměstnává mnoho dětí a uvádí do rozpaků leckteré rodiče, napsala agentura DPA.

Soška Pražského Jezulátka Foto: Novinky
Děti se ptají, jestli je Jezulátko chlapec nebo děvče

"Jezulátko je přirozeně středního rodu," říká Thomas Meiler, mluvčí světoznámého vánočního trhu v Norimberku. Tam se ovšem pod šatičkami skrývá vždycky holčička. "Vzhledem k jeho půvabu, těm blonďatým, zlatým lokýnkám a tak dále bylo ale vždycky spíše vykládáno v ženské roli," soudí.

Tak tedy teoreticky středního rodu, v praxi děvčátko. Vidí to tak i jiní? Britta Töllnerová, mluvčí Ježíškovy pošty v Engelskirchenu v Severním Porýní-Falci, odpoví něco jiného: ano, i u nich má Jezulátko ženské rysy, ale "historie přece vlastně říká, že to má být Ježíš Kristus jako dítě".

Vědět by to koneckonců měla katolická církev, vždyť přece Ježíšek omezuje své aktivity téměř výhradně na katolické oblasti. Alexander Saberschinsky ze skupiny Spiritualita a bohoslužba při arcibiskupství v Kolíně nad Rýnem by ve skutečnosti neměl nic proti tomu, kdyby byl Jezulátkem míněn Kristus jako dítě. Jenže to tak, bohužel, prostě není, jak říká: "Podoba Ježíška si vyvinula vlastní dynamiku a je spíše mytologickou fantazijní postavou - zpola dítě Ježíš, zpola anděl, androgynní bytost."

Není jednoznačná odpověď

Podle toho by tedy bylo Jezulátko jakýmsi hermafroditem. Dá se to vědecky potvrdit? Věda na to nemá - jako tak často u otázek, které se dotýkají boha a světa - po ruce jednoznačnou odpověď. "Jezulátko je bezpohlavní," k takovému závěru dospěl badatel a spisovatel specializující se na Vánoce profesor Manfred Becker-Huberti. Jeho argumentace je naprosto jednoduchá: nikdo nikdy Ježíška neviděl, a proto také nikdo nemůže vědět, zda je to chlapec nebo děvče. Podle dávných tradic přichází a působí v utajení.

Jedno je podle Beckera-Hubertiho jisté: Ježíšek není dítě-Ježíš, protože to je přece o Vánocích teprve čerstvě narozené. Historicky se celá věc vyvinula takto: původně přinášel dárky svatý Mikuláš. Během reformace ovšem Martin Luther skoncoval se svatými, a proto potřeboval náhradníka za oblíbeného dárce. Velmi strategicky sáhl v roce 1535 po Jezulátku, postavě z Alsaska. To napříště přinášelo dárky protestantům, dokud zhruba před sto lety neimportovali vánočního dárce z Ameriky, který zase vzešel ze svatého Mikuláše. Od té doby se stal z Ježíška katolík. A od té doby je všechno přesně naopak - protestanti mají sekularizovaného Mikuláše, katolíci původně evangelického Ježíška.

Rekapitulace: jestli je Jezulátko chlapec nebo děvče, to nikdo neví. Nebo jinými slovy: můžete si vybrat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků