Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí

Předvánoční úklid mě nikdy „nebral“, s udržováním pořádku zápasíme průběžně a větší úklid záleží zejména na tom, jak má kdo čas a náladu, nikoli na blížícím se svátku.

Baví mě péct s dětmi cukroví, zdobit ho a tvořit vánoční dekorace do bytu. Vánoce trávíme na chalupě, a tak se většina těchto aktivit odehrává tam. Loňské ministerské svátky se naštěstí nijak nelišily od těch, kdy jsem ve funkci nebyla.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Michaela Marksová

FOTO: Milan Malíček, Právo

Petr Dvořák, letecký meteorolog a mluvčí ČHMÚ

Povahou jsem pořádkumilovný, nemám rád binec, takže jestli mě za to někdo nezavře do psychiatrické léčebny, tak i nadále budu mít věci vyrovnané v pravých úhlech, zarovnané hrany, květiny správně natočené, knihy seřazené podle velikosti a tematického zaměření, lůžkoviny vyhlazené, koření ve skleničkách doplněné.

Petr Dvořák

Petr Dvořák

FOTO: Milan Malíček, Právo

Míním to s trochou nadsázky, protože za dokonalé považuji, když prstem něco napíšu po polici do prachu a ono to ještě není čitelné. Datum v kalendáři přitom pro mě nehraje žádnou roli, protože s výjimkou dne výplaty stejně nevím, kolikátého je nebo za kolik dní budou Vánoce.

Zamlada jsem předvánoční čas nesnášel, doma se totiž gruntovalo jak o závod. Asi jsem vyrostl nějak jinak, protože nevím, proč by se mělo uklízet z jiného důvodu, než je údržba domácího životního prostředí. A ta je potřeba kdykoli během roku, nejen na Vánoce, Velikonoce nebo proto, že je nějaké datum. Ale kdoví. Třeba se jednou ožením a ministryně domácího hospodářství bude mít na kalendář jiný názor.

Nora Fridrichová, moderátorka

S vánočním úklidem to rozhodně nepřeháníme. Vzpomínám si, že moje maminka byla schopná před Vánocemi mýt i okna – prý aby k nám Ježíšek trefil! Ale já v této tradici nepokračuji. S úklidem domácnosti nám pomáhá paní a uklízíme průběžně celý rok, tak proč ten stres? Já osobně jsem ráda, když do Štědrého dne stihnu zabalit všechny dárky, případně si vzpomenout, kam jsem je vůbec ukryla.

Nora Fridrichová

Nora Fridrichová

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy

Předvánoční úklid je věc, se kterou se člověk musí vyrovnat, stejně jako s jarním úklidem. Uvědomuji si, že vzhledem k rovnoprávnosti ve 21. století ho nemůžou muži ponechat jen na ženské části rodiny, takže se snažíme zapojit všichni. Protože můj čas je kvůli pracovním povinnostem dost omezený a vánočnímu úklidu se věnuji méně než dříve, soustředím se aspoň na svou pracovnu.

Tomáš Zima

Tomáš Zima

FOTO: archív UK

Uklízím papíry, třídím dokumenty, zálohuji soubory a články. A na větší akce, jako je třeba mytí oken, najmeme výpomoc. Stejně si ale myslím – a opravdu to nechápu jako klišé –, že mnohem důležitější než to, jestli někdo u štědrovečerní večeře najde smítko prachu v rohu či šmouhu na okně, je to, že se všichni sejdou v pohodě a v klidu u jednoho stolu, připomenou si, že je dobré se zastavit a popovídat si s těmi, které mají rádi.

Roman Vaněk, šéf Pražského kulinářského institutu

Víte, my jsme doma silný tým a táhneme za jeden provaz, protože s manželkou jsem už třiadvacet let, takže s vánočním úklidem se vypořádávám tak, že když Jana chce vytřít, tak jdu stranou, aby to mohla udělat pořádně.

Jinak jí pomáhám s nákupem flašek, ochutnávám… Ale to jsem odbočil od toho úklidu, že? Počkejte, co já vlastně uklízím? No, přinutím děti, aby si uklidily svůj bordel v pokojích.

0,9 gramu šunky v šunkové pizze, posteskl si v Pekle na talíři, když odhalil, kolik šunky v ní doopravdy je.

Roman Vaněk

FOTO: Stream.cz

Čisto musí sakra být. A nejenom před Vánocemi. Jinak nám na vánoční úklid moc času nezbývá, protože podnikáme v gastronomii a do poslední chvíle jsme v práci, takže aspoň na Ježíška schovám povalující se špunty od flašek. Uklízení ale nenávidím, takže z více než 90 procent je to na manželce.

Barbara Nesvadbová, spisovatelka

Protože mám doma deset zvířat, tak nemůžu mít nikdy uklizeno, i když se o to pochopitelně soustavně snažím. Celý dům před Vánocemi vyzdobím věnci, které dělám s přáteli, andělíčky, které jsem za celý svůj život dostala, a cukrovím, které peču s dětmi, takže je to u nás strašně přeplácané. Bohužel mezi tím vévodí nějaký ten kočičí chlup nebo psí hračka.

Barbara Nesvadbová

FOTO: Petr Horník, Právo

Mám pocit, že okna mají být umytá na jaře, když vyleze sluníčko, a tehdy mívám trochu výčitky svědomí. Začne mě trápit i nepořádek kolem domu a na zahradě, které po zimě vypadají neupraveně a nehezky. Teď, když odjíždím z domova do práce, je tma, a vracím se také za tmy, takže v tomto ročním období mě to nechává v klidu.

Moje maminka sice nebyla pedant na úklid, ale potrpěla si na vánoční přípravy, kdy nás s tatínkem vyslala na hroby a do kostela, zatímco ona vařila, pekla a gruntovala.