Mark Rober pracoval pro NASA celých devět let a podílel se například na vzniku planetárního vozítka Curiosity, které mapuje povrch Marsu. Kromě toho si ale pro vlastní zábavu vymýšlel žertovné kostýmy, které byly spojeny s moderními technologiemi. Před dvěma lety třeba přišel s „halloweenským“ tričkem, do kterého vsadil dva ipady, a s jejich pomocí dosáhl dojmu, že má v břiše prostřelenou ohromnou díru.

Jeho kolekce letošních vánočních svetrů je mnohem mírumilovnější. Na principu kapsičky na smartphone a příslušné aplikace, která je volně ke stažení, vytvořil celkem čtyři motivy: plápolající krb, sněhovou kouli s vánicí uvnitř, mrkající kočičku a lehce úchylného Santa Clause s lišáckým úsměvem.

„Bylo moc poučné pracovat pro NASA, protože tam jsou skvělí lidé a řešíte opravdu těžké a zajímavé úkoly,“ říká Mark. „Ale v podstatě se moje práce zas tak moc nezměnila. Zase vymýšlím věci pro lidi, se kterými se nikdy osobně nesetkám.“

Co se týče financí, Mark si zcela jistě polepší. Originální (leč ne příliš vkusné) svetry jsou běžně k mání v přepočtu za 700 – 800 korun a objednávky už přesáhly tři milióny dolarů. A co je možná vůbec nejzajímavější: plných 82 % kupujících v anketě prohlásilo, že si tento svetr rozhodně obleče na sváteční večer. Nejspíš prostě není nad teplo rodinného krbu…

„Víte, asi není nic lepšího než navrhovat vesmírné lodě, ale když vám chodí maily, kde vám zákazníci píšou, že nikdy se na ně nesmálo tolik lidí, jako když si oblékli váš svetr – to má taky něco do sebe,“ dodává k tomu spokojený Mark.