Základem je spěšný vlak, který bude jezdit každou adventní sobotu a neděli z Ústí nad Labem do Drážďan a letos bude mít kapacitu 520 míst v druhé a 54 míst v první třídě. Letos poprvé budou posílené i přeshraniční osobní vlaky, aby se Češi dostali i na trhy do Königsteinu a Pirny.

Nákupy v saském příhraničí jsou v severních Čechách stále populárnější a před Vánocemi to platí dvojnásob. Na vyhlášených drážďanských trzích bývá čeština v ulicích velmi často k slyšení. Když vloni ČD zavedly speciální vlak "Vánoční kometa", zájem je překvapil. "V sobotu byly ty vlaky přeplněné a i v neděli to bylo okolo 70 procent kapacity," řekl Jareš. K dosavadním šesti vagónům proto letos dráhy přidají další dva. Kapacita stoupne o 160 míst ve druhé třídě.

S dlouhou soupravou ale vzniká problém - nevejde se k některým nástupištím, takže pojede po německém území bez zastávky až do Drážďan. Loni stavěl v Pirně a Königsteinu, kde se také konají vánoční trhy, byť v menším. České pasažéry tam letos odvezou standardní osobní vlaky - z Děčína do Bad Schandau a odtamtud příměstskou jednotkou dál na Drážďany. Přeshraniční spoje proto ČD také posílí. Normálně je vozí dvě německé jednotky typu Desiro, které se v prosinci spojí na jeden vlak a druhá souprava bude jezdit se standardními vagóny a dieselovou lokomotivou.

Vánoční kometa do Drážďan

K zájmu o cestování do Drážďan přispívá i cena. Z centra Podkrušnohoří je to do Drážďan kolem 70 kilometrů autem, takže s vozem na benzín se náklady na pohonné hmoty zpravidla pohybují kolem 300 korun, v Drážďanech ale bývá problém zaparkovat.

Podle Jareše je pro cestující nejvýhodnější jednodenní jízdenka Labe-Elbe, která umožňuje cestovat po českém a německém příhraničí až pěti dospělým lidem a stojí 400 korun. Navíc platí ve všech velkých městech v oblasti i jako jízdenka na MHD.

Spěšný vlak "Vánoční kometa" bude jezdit o víkendech v 9:15 z Ústí nad Labem a do Drážďan bude přijíždět v 10:18. Na zpáteční cestu bude odjíždět v 15:58.