"Výběr vánočních dárků pro domácí mazlíčky je na rozdíl od lidí jednoduchý - ocení váš čas, péči a pozornost," řekl Železný.

Psi i kočky podle něj vnímají atmosféru vánočních příprav, cítí vůni cukroví, ryb nebo čokolády na vánočním stromku. Snaží se pomáhat, zapojit do ochutnávání. Před takovou pomocí ale Železný varoval. Lidské cukrovinky zvířatům škodí. Nebezpečná je hlavně čokoláda, protože obsahuje teobromin a kofein. Nebezpečím jsou čokoládové figurky na stromečku - pro mnohé psy a kočky fungují jako samoobsluha.

Kočky dodávají lidem optimismus
FOTO: fotobanka Profimedia

Velkým rizikem je i pozření staniolu a obalů od cukrovinek. Pro kočky jsou nebezpečné také uzeniny. "Když mají kočka a pes atraktivní pochoutku ve své misce, nezkazí si žaludek cukrovím uloupeným z obtěžkaných stolů nebo kolekcí ze stromečku," doporučil Železný.

Veterinářka Hana Žertová připomněla rizika spojená s ohňostroji a dělbuchy. Zvířata mají sluch citlivější než lidé a velký hluk jim ho může natrvalo poškodit. Může se také stát, že se pak bojí každého hluku.

"Jsou psi, kteří se po takovém zážitku bojí celou zimu jít ven vyčurat, protože očekávají, že někde budou rachejtle," připomněla zkušenosti ze své ordinace. Pro období hlučných oslav na konci roku proto radí veterinářka odjet se zvířetem někam, kde hluk nebude. Není-li to možné, může veterinář poradit vhodný přípravek na uklidnění.